próchnica
fot. pixabay.com

Próchnica to powszechna choroba zębów, która dotyka większość naszego społeczeństwa. Według statystyk cierpi na nią około 95% społeczeństwa i dotyczy wszystkich grup wiekowych, zarówno najmłodszych jak i dorosłych. Nieleczona próchnica jest przyczyną dotkliwych chorób zębów, ale nie tylko. Ze względu na namnażanie się bakterii przyczynia się również do innych poważnych chorób. Jak dbać o jamę ustną, aby uniknąć próchnicy? A jeśli juz nas dotyczy ten problem, jakie leczenie podjąć, aby było skuteczne? 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/prochnica-przyczyny-powstawania-sposoby-leczenia/

Jakie są przyczyny próchnicy 

Próchnica to choroba zębów wywołana przez bakterie. To one powodują stopniowy rozpad tkanki twardej zęba i przyczyniają się do jego osłabienia poprzez odwapnienie. W naszej jamie ustnej występuje wiele bakterii, nie wszystkie są jednak szkodliwe dla naszego uzębienia. Wyniszczający wpływ mają przede wszystkim te odpowiadające za rozkład cukrów. W procesie tego rozkładu wydzielają się kwasy, które sprzyjają rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za próchnicę zębów. Namnożone bakterie tworzą tzw. Płytkę nazębną czyli osad, który przyczynia się do wyniszczenia powierzchni zębów i stopniowego rozkładu dalszego tkanek twardych zęba. 

Powszechnie winą za próchnicę obarcza się słodycze. Jest w tym sporo racji, ponieważ to właśnie cukry są pożywka dla bakterii próchniczych. Trzeba jednak zauważyć, że samo ograniczenie czy wyeliminowanie słodyczy niewiele pomoże. Bakterie żywią się również węglowodanami, które przyjmujemy z pożywieniem i o ile możemy zrezygnować w pełni z cukrów, tak w przypadku węglowodanów jest to niemożliwe. Są one potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego wzrostu. Dlatego nawet tak z pozoru niewiele picie herbaty, kawy, zdrowych owoców czy soków również sprzyja rozwojowi próchnicy. 

Zapobieganie próchnicy

Jak zatem chronić się przed próchnicą? Przede wszystkim kluczowa jest odpowiednia higiena, systematyczne mycie zębów po każdym posiłku. Nie wystarczy jednak samo szczotkowanie szczoteczką. Trzeba oczyścić również przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Po myciu warto zastosować płyn do płukania jamy ustnej, który wyeliminuje pozostałe bakterie. 

Przeczytaj też: http://www.cowtoruniu.pl/o-czym-moze-swiadczyc-bol-kosci-piszczelowej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here