Księgowy

Czy wiesz, że profesja związana z księgowością jest jedną z najstarszych? Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo przecież sprawiedliwe rozliczenia stosowane były od zawsze. Dzisiaj zawód księgowego może niektórym wydawać się nudny i mało rozwijający. Okazuje się jednak, że to nieprawda, a tego typu obowiązki zawodowe uznawane są za jedne z najbardziej przyszłościowych. Dobry księgowy nie będzie narzekać na brak pracy. Będzie za to generować wysokie zarobki, ma również do wyboru różne ścieżki zawodowej kariery.

Rozliczenia firm z Urzędem Skarbowym, ZUS-em czy partnerami biznesowymi to nieodłączny element sprawnego prowadzenia biznesu. Każda firma ma obowiązek prowadzenia księgowości i to w sposób należyty, a najmniejszy błąd może skutkować nałożeniem wysokich kar finansowych.

Kwalifikacje księgowych

Pamiętajmy jednak, że wraz z dynamicznie zmieniającymi się przepisami polskiego prawa oraz trendami w danym sektorze rynku, księgowi muszą wciąż się dokształcać. To dlatego tak ogromną popularnością cieszą się kursy księgowości. Warszawa oferuje ich różne rodzaju, zgodnie z etapem zaawansowania specjalistów oraz branży, w jakich działają. Pod uwagę należy wziąć również fakt, że chociaż zawód księgowego nadal jest w Polsce jednym z najbardziej popularnych, to żadna uczelnia wyższa nie stworzyła konkretnego kierunku, na którym ci mogliby się kształcić. Oczywiście są oferowane specjalizacje, ale dopiero właśnie kursy uzupełniające i zdobycie odpowiednich certyfikatów pozwala wykonywać ten zawód na najwyższym poziomie.

Zawodowa ścieżka kariery

Wykwalifikowani księgowi mogą wybrać pracę zawodową, która najbardziej im odpowiada. Chcąc korzystać z pełnej swobody zarządzania działalnością, najlepiej by otworzyli własne biuro rachunkowe. Olsztyn i każde inne miasto w naszym kraju dysponuje ich sporą, aczkolwiek nadal niewystarczającą ilością.

Nie chcąc pracować „na własny rachunek”, mogą starać się o pracę na etat w dużym przedsiębiorstwie, w dziale księgowym. To z reguły stabilny rodzaj zatrudnienia, ale nieco ograniczone możliwości rozwoju osobistego względem poszerzania własnych kwalifikacji i kompetencji zawodowych.

Początkujący księgowi najczęściej zaczynają od pracy w biurze rachunkowym, które prowadzi o wiele bardziej doświadczony specjalista. Po ukończeniu stosownych kursów otrzymuje kilku klientów i zajmuje się ich comiesięcznymi rozliczeniami księgowymi.

Jak widać, praca księgowego wcale nie musi być nudna. Wiele zależy od tego, którą ścieżką zawodową podąży osoba, która stawia na tego rodzaju profesję. Nie ma jednak wątpliwości, że to zawód, który będzie przeżywał wzmożony rozwój i raczej nie ma szans, by zniknął z rynku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here