Komory klimatyczne

Laboratorium to nie tylko miejsce, w którym analizuje są próbki krwi dla celów medycznych lub prowadzi badania naukowe. W niektórych rodzajach laboratoriów pod lupę bierze się mające wejść na rynek produkty i sprawdza ich jakość w warunkach przyszłej pracy. Do takich testów służą specjalistyczne urządzenia. Są to między innymi komory klimatyczne, temperaturowe oraz korozyjne. Co możemy powiedzieć o każdej z nich?

Komory klimatyczne

Komory klimatyczne pozwalają na regulację aż dwóch parametrów. Jest to temperatura oraz wilgotność. Dzięki temu uzyskujemy we wnętrzu urządzenia symulację warunków klimatycznych, jakie mogą panować w środowisku, w którym użytkowany ma być badany obiekt. Aby komora mogła spełniać swoje zadanie, na etapie produkcji musi zostać wyposażona m.in. w system ogrzewania i schładzania oraz nawilżacz parowy. Test w komorze klimatycznej to jedno z najpopularniejszych tego typu badań. Zaledwie jednym z wielu przykładów jest określanie w ten sposób terminu przydatności produktów spożywczych. Komora klimatyczna znajduje się więc na wyposażeniu większości ośrodków badań nad jakością.

Komory temperaturowe

Komora temperaturowa daje możliwość ustawienia we wnętrzu pożądanej temperatury. Nie jest natomiast wyposażona w żadne podzespoły, które umożliwiałyby manipulację również wilgotnością. Dlaczego więc tworzy się tego typu urządzenia, skoro można by po prostu nie korzystać czasowo z nawilżacza w komorze klimatycznej? Sekret komory temperaturowej polega na tym, zakres temperatur, jaki możemy w niej ustawić, jest znacznie szerszy niż w jej klimatycznej „kuzynce”. Możemy więc przetestować leki, żywność czy części maszyn w naprawdę ekstremalnych warunkach. Ma to niebagatelne znaczenie w niektórych gałęziach przemysłu, np. wojskowości.

Komory solne

Komora solna, zwana też korozyjną, to jeszcze inny rodzaj urządzenia stosowanego podczas badań nad jakością. Jest jednak równie popularna jak komory klimatyczne i komory temperaturowe. Pozwala bowiem sprawdzić, jak szybko w danych warunkach konkretne powłoki zaczną rdzewieć. W tym celu we wnętrzu komory rozpylana jest mgła solna, co znacząco skraca okres badań w stosunku do testów w warunkach naturalnych. Próbka oceniana jest następnie pod kątem wszelkich powstałych ubytków. Bez badania w ten sposób metalowych elementów ciężko wyobrazić sobie wiele gałęzi przemysłu, chociażby wspomniany już wojskowy czy motoryzacyjny.

Jakie jeszcze komory znamy?

Badania w komorach prowadzone są na całym świecie. Oprócz omówionych w tym artykule komór solnych, klimatycznych i temperaturowych znane są również ich inne rodzaje. W laboratoriach spotkamy również komory szokowe, próżniowe, pyłowe, deszczowe czy komory do testów słonecznych. Więcej o różnych rodzajach komór przeczytasz na stronie https://tprofile.pl/, co pozwoli Ci uzupełnić wiedzę zawartą w tym artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here