Stale rozwijająca się technologia powoduje, że coraz trudnej nadążyć za pojawiającymi się trendami i rozwiązaniami. Co jakiś czas stajemy przed wyborem nowego sprzętu AGD czy RTV do naszych gospodarstw domowych. Dzisiaj zajmiemy się kwestią, na co zwracać uwagę przy zakupie kina domowego.

Kino domowe – jakie wybrać?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest kino domowe? Kino domowe  to zestaw urządzeń na które składają się: odtwarzacz DVD lub Blu-Ray, amplituner i zestaw głośników. Błędnym jest więc rozumowanie, że kino domowe to pojedyncze urządzenie! Absolutnie nie.

Do amplitunera podpinamy odtwarzacz, odbiornik i głośniki. Inaczej mówiąc, jest to wzmacniacz z tunerem i najważniejsza część kina domowego. Znajduje się w nim dekoder i procesor dźwięku.

jak wybrać kino domowe

Zakup zestawu urządzeń to jeszcze nie wszystko. Należy dobrać do niego odpowiedni telewizor lub projektor do wyświetlania filmów. Zestaw kina domowego możemy kompletować sami, ale naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzą producenci, którzy oferują gotowe rozwiązania. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych oraz od oczekiwań, jakie wiążemy z efektami używania kina domowego. Często zakup jest ograniczany przestrzenią, jaką dysonujemy do jego instalacji.

Kino domowe a przestrzeń w mieszkaniu

Nie od dziś wiadomo, że przekątna telewizora powinna być dobierana odpowiednio do pomieszczenia, w którym odbiornik się znajduje. Im większy metraż, tym na więcej cali możemy sobie pozwolić. Chodzi głównie o odległość telewizor – użytkownik. Małe pokoiki, w których znajdują się zbyt duże odbiorniki, szybko się nagrzewają, co więcej oglądanie filmów czy rozgrywek sportowych siedząc za blisko wielkiego ekranu, niewiele ma wspólnego z komfortem. Instalacja kina domowego w takim miejscu spowodować może raczej rozdrażnienie, niż wymarzony efekt sali kinowej.

Do instalacji kina domowego najlepiej wybrać salon lub pokój dzienny o jak największym metrażu. Jeszcze lepiej, gdyby dostęp światła był ograniczony przez odpowiednie, ciemne, ciężkie zasłony lub rolety np. zewnątrz okienne. Wówczas mamy możliwość uzyskania najlepszego obrazu oraz rozłożenia głośników w odpowiednich miejscach i tym samym uzyskanie najbardziej zadowalającego efektu akustycznego.

Mieszkańcy bloków czy domów szeregowych powinni zwrócić uwagę, do jakiego pomieszczenia u sąsiadów będzie przylegała nasza prywatna „sala kinowa”. Pełny komfort oglądania osiągniemy również poprzez niestresowanie nas przez sąsiadów podczas seansów (np. z powodu zbyt donośnych basów wieczorem, gdy dzieci już śpią).

Kino domowe – wybór odbiornika

Obecnie najczęściej wybieranymi telewizorami są te o obrazie w jakości HD lub 4K. Natomiast na tym nasze opcje się nie kończą. Jeśli mamy taką możliwość, możemy zainwestować w telewizor z funkcją 3D. Do zestawu należy wtedy dobrać odpowiednie okulary. Jeśli mamy na tyle miejsca na ścianie, nasz wybór to także projektor. Ten dobrej jakości wyświetli filmy w sposób, który najbardziej przybliży nas do wrażeń sali kinowej.

Co oznaczają cyfry 7.1 lub 5.1 w kinie domowym?

Cyfry te oznaczają ilość kanałów, które możemy podłączyć, czyli innymi słowy, maksymalną liczbę głośników, jaką uda się połączyć z zestawem kina domowego (cyfra pierwsza), natomiast cyfra po kropce informuje o możliwości podłączenia subwoofera. Wybór ilości kanałów w kinie domowym należy do nas i idzie w parze z zasobnością portfela – im więcej głośników tym zwykle wyższa cena kina domowego.

Wybór kina domowego uzależniony jest od funduszy, jakie zamierzamy na ten cel przeznaczyć oraz od efektu audiowizualnego, jaki chcemy uzyskać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here