Ruchy dziecka to najcudowniejsza rzecz jaką odczuwa kobieta w ciąży. Przyszłe mamy często nie wiedzą, kiedy mają się ich spodziewać i często przegapiają faktyczne pierwsze ruchy. Ruchy dziecka na początku przypominają pracę układu pokarmowego i łatwo je przeoczyć. Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy mogą mieć na początku problem z rozpoznaniem ich i zwykle zaczynają je odczuwać znacznie później niż kobiety, które są w ciąży drugi rób kolejny raz z kolei.

21. tydzień ciąży to czas, kiedy zwykle zaczynamy odczuwać pierwsze ruchy płodu. Na początku mogą być one wyjątkowo delikatne i subtelne. Możemy nie być pewne czy faktycznie je czujemy czy to tylko bujna wyobraźnia. Jednak 21 tydzień ciąży to moment, kiedy każda kobieta powinna już je czuć. Jeśli tak nie jest trzeba to zgłosić swojemu lekarzowi prowadzącemu. 20. tydzień ciąży dla wielu kobiet jest czasem, kiedy poczuły pierwsze ruchy maleństwa. Tak samo jak 19. tydzień ciąży choć w tym przypadku zwykle są to kobiety, które są w ciąży kolejny raz.

Odczuwanie ruchów płodu to kwestia bardzo indywidualna. Niektóre mamy zaczną je czuć już w 18 tygodniu. Inne dopiero w 22 tygodniu. Wiele zależy od tego czy to nasza pierwsza czy kolejna ciąża. Choć ma na to również wpływ nasza waga, sylwetka oraz ułożenie płodu. Do 22 tygodnia ciąży każda mama powinna zacząć czuć ruchy dziecka. Jeśli tak nie jest należy skontaktować się z ginekologiem. On sprawdzi czy dziecko oraz ciąża rozwijają się prawidłowo i czy istnieją powody do niepokoju.

www.dobrenawyki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here