Ten zabytek ma ogromną wartość, a znajdujące się w jego wnętrzu dzieła sztuki mogą oczarować każdego. Katedra pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i bł. Wincentego Kadłubka to jeden z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Sandomierz. To jednocześnie jeden z najważniejszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Sandomierz. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Kościół ten został ufundowany w drugiej połowie XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Wzniesiony w stylu gotyckim, jest miejscem przyciągającym niezwykłymi dziełami sztuki. To tu można zobaczyć wyjątkowe freski bizantyjsko-ruskie, ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę. Są one wyjątkową ozdoba prezbiterium oraz atrakcją, której nie można się oprzeć. Barokowy prospekt organów, wielkie obrazy z początku XVIII w. z cyklu Martyrologium Romanum oraz ołtarz główny, będący ciekawym przykładem sztuki barokowej – oto kolejne dzieła sztuki, z powodu których w czasie wycieczki po Sandomierzu warto zajrzeć do tutejszej katedry. Ze świątynią tą wiąże się też wiele znanych nazwisk. Wiadomo, iż w jej murach gościli polscy królowie, mistrz Wincenty Kadłubek, Jan Długosz oraz kardynał Zbigniew Oleśnicki.

Sandomierz to wspaniałe miasto, a zabytki sakralne zajmują ważne miejsce w jego panoramie. Jedną z tych świątyń, których w czasie wycieczki nie można pominąć, jest właśnie bazylika katedralna – miejsce wyjątkowe i dla poszukiwaczy przygód, i dla tych, których fascynuje sztuka sakralna.

www.flypolska.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here