Karta SIM i eSIM

Karta SIM wygląda niepozornie, ale to właśnie ona umożliwia wykonywanie połączeń czy korzystanie z mobilnego internetu. Jakie wymiary mają karty mini SIM, micro SIM i nano SIM? Jak dopasować rodzaj karty do posiadanego modelu telefonu? Na czym polega przyszłościowa technologia eSIM?

Karta SIM (ang. Subscriber Identity Module, czyli moduł identyfikacji abonenta) to niewielka karta z tworzywa sztucznego, wyposażona w mikroprocesor. Śmiało można nazwać ją sercem każdego telefonu – bez niej urządzenie jest martwe. Karta SIM działa jak klucz dostępowy – przypisany jest do niej niejniepowtarzalny kod ICCID (ang. Integrated Circuit Card Identifier), który pozwala operatorowi zidentyfikować abonenta. Dzięki karcie telefon może zalogować się do sieci komórkowej, a jego użytkownik może wysyłać SMS-y, dzwonić czy korzystać z transmisji danych. Pamięć ROM, w którą wyposażona jest karta SIM, umożliwia przechowywanie niewielkiej ilość danych – np. kontaktów lub wiadomości SMS. Dostęp do karty zabezpieczony jest za pomocą dwóch kodów – czterocyfrowego kodu PIN (ang. Personal Identification Number) oraz ośmiocyfrowego kodu PUK (ang. Personal Unblocking Code). Ten pierwszy może być samodzielnie modyfikowany przez użytkownika. Z kolei kod PUK nadawany jest przez operatora i pozostaje niezmienny – wykorzystywany jest w sytuacji, gdy użytkownik zapomni kodu PIN.

Karty SIM – rodzaje i wymiary

Na przestrzeni lat rozmiary kart SIM znacząco się zmieniły. Wielkość pierwszych kart SIM, które pojawiły się na rynku w roku 1991, może być zaskoczeniem dla młodszych użytkowników smartfonów. Najstarsze karty SIM miały wymiary kart kredytowych (długość: 85,6 mm, szerokość: 53,98 mm, grubość: 0,76 mm). Postępująca miniaturyzacja telefonów wymogła jednak zmieszczenie kart SIM. W kolejnych latach na do użycia trafiały kolejne standardy kart SIM: mini SIM, micro SIM i nano SIM.

Mini SIM

  • Długość: 25,00 mm
  • Szerokość: 15,00 mm
  • Grubość: 0,76 mm

Standard mini SIM wprowadzony został do użytku w roku 1996 – dziś karty tego typu wykorzystywane są już tylko w starszych telefonach, a także w routerach.

Micro SIM

  • Długość: 15,00 mm
  • Szerokość: 12,00 mm
  • Grubość: 0,76 mm

Standard Micro SIM opracowany został przez European Telecommunications Standards Institute jako mniejszy następca kart mini SIM. Pierwszy telefon dostosowany do obsługi karty micro SIM trafił na sklepowe półki w 2010 roku – był nim iPhone 4. Do niedawna praktycznie wszyscy producenci smartfonów korzystali standardu micro SIM.

Nano SIM

  • Długość: 12,30 mm
  • Szerokość: 8,80 mm
  • Grubość: 0,67 mm

Najmniejsze i najnowsze karty SIM, czyli nano SIM, trafiły do użytkowników we wrześniu 2012 roku, wraz z iPhone’em 5. Standard powszechnie wykorzystywany jest także przez innych producentów smartfonów.

Uniwersalna karta SIM

Dopasowanie karty SIM do starszego modelu telefonu może być nieco problematyczne. Aby uniknąć komplikacji, operatorzy zapewniają klientom uniwersalne karty SIM – taką kartę otrzymują wszyscy klienci, przystępujący do oferty nju na kartę i nju z rachunkiem. Jak działa uniwersalna karta SIM? Z plastikowej karty można wyłamać kartę o pożądanym rozmiarze: mini, micro lub nano. Karta służy również jako adapter, za pomocą którego można „zwiększyć” rozmiar karty – dzięki temu rozwiązanie kartę nano SIM bez problemu można umieścić w gnieździe dostosowanym do obsługi kart micro SIM.

eSIM- wirtualna karta SIM

eSIM (Embedded SIM), czyli wbudowana karta SIM to nowe rozwiązanie, które niesie ze sobą nowe możliwości. Ta technologia pozwala zapisać wirtualną kartę SIM na miniaturowym czipie, który wbudowany jest w urządzenie. Dzięki temu znika konieczność umieszczenia fizycznej karty w telefonie. Dzięki technologii eSIM możliwie jest wygodne korzystanie z jednego numeru na kilku urządzeniach – np. na dwóch smartfonach i smartwatchu. Wbudowana karta SIM zwiększa także bezpieczeństwo telefonu – złodziej, który nie zna kodu PIN, nie będzie w stanie usnąć karty z telefonu, co ułatwia jego zlokalizowanie. Na rynku pojawiają się już pierwsze urządzenia dostosowane do obsługi kart eSIM i wszystko wskazuje na to, że właśnie ta technologia jest przyszłością telefonii komórkowej.

O tym, jak wymienić kartę SIM w swoim telefonie na nowszą przeczytasz m.in. tu: https://www.njumobile.pl/artykuly/samodzielna-wymiana-karty-sim.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here