Karnisze – sposób na urozmaicenie dekoracji okna

Dekoracje okienne mają ogromny wpływ na wystrój całego pomieszczenia. Ozdobne zasłony i firany potrafią całkowicie odmienić charakter wnętrza, dlatego dużą wagę przywiązuje się do wyboru faktury oraz koloru tkaniny. Wiele osób zapomina, że dzięki karniszom można również wpłynąć na estetykę oprawy okiennej. Ważne jest jedynie to, aby zainwestować w karnisz, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale także ozdobny. W jaki sposób zaplanować modną aranżację okna?

Karnisze – przegląd dostępnych rozwiązań

Jeszcze do niedawna oferta karniszy nie pozostawiała wiele wyboru. W zasadzie dostępne były tylko proste modele drążkowe zazwyczaj wykonane z drewna i różniące się jedynie sposobem zawieszenia firan. Obecnie stanowią pełnoprawny element dekoracyjny okien, dlatego wyróżniają się bogatym wzornictwem oraz kolorystyką. Karnisze można więc podzielić ze względu na styl wykończenia, dzięki czemu łatwiej je dopasować do wystroju wnętrza. Kierując się taką klasyfikacją, wyróżnia się następujące modele.

  • Eleganckie – w tej kategorii można znaleźć przede wszystkim karnisze metalowe. Oprócz tradycyjnych konstrukcji drążkowych, na szczególną uwagę zasługują te apartamentowe i rzymskie. Charakteryzują się one profilem o kwadratowym przekroju, dlatego będą idealnym dopełnieniem stylowych, eleganckich wnętrz.
  • Nowoczesne – w zasadzie w tej kategorii również można sklasyfikować karnisze metalowe, gdyż spełniają one wszystkie warunki stylu minimalistycznego. Do nowoczesnych wariantów zaliczają się jednak głównie karnisze szynowe, gdyż pozwalają ograniczyć elementy ozdobne w aranżacji okna. Oszczędność w dekoracji jest cechą charakterystyczną nowoczesnego stylu minimalistycznego.
  • Tradycyjne – na tę kategorię składają się standardowe karnisze drążkowe wykonane z drewna. Ten wariant jest najbardziej ponadczasowy, gdyż wciąż króluje w wielu polskich domach. Takie modele będą pasowały do wnętrz rustykalnych i klasycznych, w których stawia się na przytulny wystrój, będący przeciwieństwem minimalizmu.

Wśród najbardziej ozdobnych wariantów, można znaleźć również ekskluzywne karnisze wysadzane kryształkami oraz wzbogacone dekoracyjnymi gałkami. Decydując się na taki model należy dobrze zaplanować pozostałą aranżację, aby nie przesadzić z nadmiarem ozdób.

Jak dopasować karnisz do dekoracji okna?

Wyboru karnisza nie można jedynie ograniczać do jego wyglądu. Należy pamiętać, że jego najważniejszą funkcją jest stabilne utrzymanie dekoracji okiennych. Warto więc wziąć pod uwagę jego parametry i możliwości techniczne. Jeżeli planujesz ozdobić wnętrze grubymi zasłonami i firankami, powinieneś wybrać wariant dwutorowy. Takie karnisze stwarzają większe możliwości aranżacji, dlatego sprawdzą się, gdy często zmieniasz wystrój wnętrza.

Do zawieszenia lekkich firan, wystarczy wariant jednotorowy, polecany szczególnie w niewielkich wnętrzach. Jeszcze innym rozwiązaniem może być nawinięcie tkaniny na karnisz, zamiast powieszenie jej na żabkach. W tym przypadku niezastąpione będą karnisze drążkowe, wzbogacone ewentualnie ozdobnymi gałkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here