Są takie pozycje literackie, które powinien znać każdy. Nie dlatego, że są one kanonem szkolnych lektur czy znalazły się na szczytach list książkowych przebojów, ale dlatego, że przez lata zyskały miano kultowych. Sięgając po nie, można odkryć uniwersalne prawdy życiowe i kształtować swój światopogląd. Ich przesłania zawsze są aktualne. Listę książek, które koniecznie trzeba przeczytać, nie jest łatwo stworzyć. Tytułów wartych uwagi jest bardzo wiele, a typów, które z nich powinny znaleźć się w rankingu najlepszych książek tak wiele, jak miłośników literatury i ekspertów. Przedstawiamy jednak z trudem stworzony subiektywny spis książek, po które warto sięgnąć przynajmniej raz w życiu.

Ponadczasowe książki: Mały Książe  – Antoine de Saint-Exupéry

Mały Książę to obowiązkowa książka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Powieść francuskiego pisarza od dawna znajduje się w kanonie literatury światowej. W tej na pierwszy rzut oka opowieści dla dzieci kryją się uniwersalne prawdy o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności oraz dorastaniu. Filozoficzna powiastka pod baśniową fabułą kryje równie dużo wieloznaczności, a także stawia pytania o hierarchię wartości i sens więzi międzyludzkich.

Ponadczasowe książki: Sto lat samotności – Gabriel García Márquez

Książka opowiada historię wielopokoleniowej rodziny Buendiów, założycieli wioski Macondo. Przez czytelników doceniana jest za przeplatające się w niej wątki mitologiczne, baśniowe i realistyczne. Tytuł, ten uważany jest za jedną z książek, którą warto przeczytać  od bardzo dawna. Świadczy o tym fakt,  że jest ona jedną z najczęściej tłumaczonych i czytanych książek literatury iberoamerykańskiej.

ranking najlepszych ksiazek wszechczasow

Ponadczasowe książki: Bóg urojony – Richard Dawkins

To słynne dzieło jest obowiązkową lekturą dla tych, którzy interesują się światem i religia. Bóg urojony zapoczątkował modę na publikacje związane z ateizmem i odnajdywaniem się w człowieka w religijnym świecie. W książce Dawkins przyjmując pozycję darwinisty, pisze o religii, kreacjonizmie i ich negatywnym wpływie na świat.

Ponadczasowe książki: Rok 1984 –  George Orwell

Kolejną pozycją na liście książki, które trzeba przeczytać, jest tytuł Rok 1984. Książka jest przerażającą wizją totalitarnego świata, w którym każdy aspekt ludzkiego życia polega kontroli przez aparat państwowy. Nieposłuszeństwo, własne zdanie i opinia są srogo karane. Książka ta pokazuje, jak działają mechanizmy totalitaryzmu oraz jakie szkody mogą wyrządzić ludzkości. Chociaż po raz pierwszy została wydana w 1949 roku, to jej przesłanie jest nadal aktualne, a fabuła przywoływana jest często w kontekście aktualnych wydarzeń.

Ponadczasowe książki: Ojciec Chrzestny – Mario Puzo

I Książka i firm opierające się na powieści Mario Puzo to obowiązkowe pozycje, każdego wykształconego człowieka. Mroczna opowieść opowiada o włoskiej rodzinie mafijnej, która osiedliła się Stanach Zjednoczonych. Tytuł ten ukazuje jak przerażający, a zarazem fascynujący może być krwawy świat mafii, w którym najważniejsze są ponadczasowe wartości: rodzina, honor i szacunek.

Ponadczasowe książki: Dziennik Anny Frank – Anne Frank

W naszym rankingu książek, które koniecznie trzeba przeczytać, nie mogło zabraknąć również literatury wojennej. Tytuł, z którym koniecznie trzeba się zapoznać, jest Dziennik Anny Frank. Ta niewielka książeczka jest przejmującym obrazem wojny i okrucieństw opisywanym przez dziecko. Zapiski Anne Frank opowiadają, jak przez dwa lata musiała się wraz z rodziną ukrywać przed prześladowaniami ze strony nazistów.

jakie ksiazki warto przeczytac

Ponadczasowe książki: Jadro ciemność –Josep Conrad

Książka Josepha Conrada opisuje problem kolonializmu i rasizmu. Fabuła skupia się na ukazaniu, jak mocarstwa kolonialne traktowały rdzenną ludność Afryki. Ukazana historia inspirowana jest podróżą autora do Wolnego Konga w ostatnim ćwierćwieczu XIX wieku i nawiązuje do tragicznej historii tego państwa.

Seria Harry Potter Joanne K. Rowling

Choć książki o młodym czarodzieju ukazały się stosunkowo niedawno, bo od ich premiery minęło dopiero 20 lat, to już zyskało sobie miano tych kultowych. Kolejne tomy powieści Joanne K. Rowling zachwycają i dzieci i dorosłych, który nie tylko są pod wrażeniem wykreowanego przez autorkę magicznego świata, ale i zaznaczenia, jak ważne są w życiu uniwersalne wartości. Niezwykłe połączenie tych elementów sprawia, że tę serię można zaliczyć do książek, które koniecznie trzeba przeczytać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here