Jakie korzyści niesie ze sobą faktura VAT marża

Każdy polski przedsiębiorca wie, że tutejsze prawo podatkowe jest – delikatnie mówiąc – niezwykle skomplikowane i zawiłe. Na szczęście w tym gąszczu prawd i zasad istnieje sporo rozwiązań, które w znacznym stopniu pomagają przedsiębiorcy. Jednym z nich jest faktura VAT marża.

Niższe koszty

Każda faktura VAT marża pozwala rozliczać się z Urzędem Skarbowym na nieco korzystniejszych zasadach. Zgodnie z nimi, przedsiębiorca oblicza podatek VAT wyłącznie na podstawie samej marży, a nie na podstawie całościowej kwoty sprzedaży. Jak łatwo się domyślić, taka zasada jest dużo korzystniejsza dla niego, aczkolwiek nie każdy przedsiębiorca może z niej skorzystać.

Z „marżowej” faktury VAT mogą np. skorzystać osoby realizujące usługi turystyczne (nie wszyscy), a także dostarczające towary używane, dzieła sztuki lub też przedmioty kolekcjonerskie. W ich przypadku VAT jest naliczany wyłącznie na podstawie różnicy pomiędzy ceną zakupu, a ceną sprzedaży.

Jak to wygląda w praktyce?’

Jedną z zalet takiej formy naliczania VAT-u jest uproszczony sposób jego obliczania. Wartość podatku wynosi w tym przypadku 23 procent, toteż jego obliczenie ogranicza się do wyliczenia kwoty marży i jej podzieleniu przez 1.23. Różnica pomiędzy uzyskanym wynikiem a całościową kwotą marży to inaczej wysokość podatku, jaki przedsiębiorca musi uiścić.

Jak zatem widać na powyższym przykładzie, metoda ta nie wymaga posiadania zaawansowanej wiedzy na temat wysokości poszczególnych stawek podatkowych. Obliczenie wartości podatku ogranicza się zatem – co jest rzadkością w polskich realiach skarbowych – do kilku, niezwykle prostych obliczeń arytmetycznych, które przedsiębiorca może sam przeprowadzić.

Liczą się formalności

Jeśli faktura VAT marża ma być wystawiona zgodnie z obowiązującymi przepisami, to musi ona posiadać specjalny dopisek. Wpis ten powinien zawierać hasło „Procedura marży -„, a za myślnikiem rodzaj wykonanej usługi sprzedaży, czyli np. „towary używane”. Oczywiście nazwa ta będzie zależna od tego, czym dane przedsiębiorstwo obraca.

Podsumowując, faktura marżowa to bardzo korzystne rozwiązanie podatkowe, które jednak jest obarczone pewnymi ograniczeniami. Najlepiej, jeśli zapoznają się z nimi przedsiębiorcy związani z usługami turystycznymi, gdyż nie wszyscy mogą z niej skorzystać.

Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here