Walizka podróżna jest podstawowym ekwipunkiem podróżnika. Wbrew pozorom jej wybór nie jest jednak łatwy. To jaka ona jest, znacząco wpływa na komfort podróży. Najlepiej, jeśli torba podróżna byłaby lekka, pojemna i trwała. Oprócz tych cech powinna posiadać jeszcze szereg innych funkcjonalności, które mogą przydać się w podróży. Najważniejsze jednak, aby walizka była dostosowana do warunków, w jakich się podróżuje i odpowiednio chroniła bagaż przed zniszczeniem. Zobacz, na co zwrócić uwagę kupując walizkę podróżną.

Tania walizka podróżna

Większość osób wybierając walizkę na podróż, kieruje się jedynie jej ceną, ewentualnie wyglądem zewnętrznym. Na kupno taniej torby podróżnej, nawet takiej z supermarketu można się zdecydować, jeżeli podróżuje się rzadko oraz porusza się wyłącznie samochodem. Jeżeli natomiast na wycieczki czy w podróże służbowe wybiera się częściej i korzysta z różnych środków transportu lepiej postawić na modele wykonane z dobrej jakości materiałów oraz posiadające odpowiednie funkcje.

Jak duża powinna być walizka na podróż?

W sklepach można spotkać walizki podróżne małe, średnie oraz duże. W przypadku, jeżeli dużo się podróżuje, najlepszym rozwiązaniem jest zakup całego kompletu. Małe walizki sprawdzają się jako bagaż podręczny, który można zabrać ze sobą do samolotu lub jako główną torbę w przypadku krótkich tripów.

Wymiary bagażu podręcznego w większości linii lotniczych to 55x40x25cm. Kupując małą walizkę na podróż, warto zadbać, aby ona ich nie przekraczała, dzięki temu będzie ona praktycznym sprzętem.

jaka walizke kupic na wakacje

Walizki średnia to te, które doskonale sprawdzają się na podróże do 7 dni, jeżeli planuje się dłuższe urlopy, warto zakupić największy model walizki podróżnej. Duże walizki zazwyczaj liczą powyżej 68 cm i mają pojemność ok. 110 litrów.

Materiały na walizki podróżne

Walizka na podróż powinna być wykonana z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Wymagania te spełniają walizki twarde, te materiałowe są bardziej podatne na uszkodzenia i zniszczenia. Walizki twarde wykonywane są przede wszystkim z ABS, poliwęglanu i polipropylenu oraz włókien szklanych. Te modele walizek polecane są szczególnie osób, które dużo podróżują samolotem. W trakcie lotu bagaż narażony jest na wiele niebezpieczeństw, dlatego ważne jest, aby materiał wykonania torby, był odporny.

Osoby, które walizkę wykorzystują głównie do wyjazdów samochodowych, mogą wybrać modele materiałowe. Są one bardziej rozciągliwe i elastyczne. Dzięki temu nie tylko można zmieścić w niej więcej rzeczy, ale i zmieścić walizkę w bagażniku. Połączeniem tych dwóch opcji są walizki półotwarte, wykonywane z tworzywa EVA.

Należy również pamiętać, że materiał wykonania walizki na podróż wpływa również na jej ciężar. Najlepiej wybierać, który ważą maksymalnie do 5 kg.

Walizka na kółkach – wygoda podróżowania

Dbając o wygodę podróżowania, przed zakupem walizki należy sprawdzić,  jak można się z nią przemieszczać. O ile w przypadku małych toreb podróżnych nie muszą być one wyposażone w kółka, o tyle większe model dobrze, aby je miały. Dzięki nim będzie można się sprawnie przemieszczać się z walizką i unikanie się noszenia dużych ciężarów. Polecanymi modelami walizek podróżnych są te wyposażone w cztery koła obrotowe.  Posiadanie kołek nie zwalnia również walizki, z posiada teleskopowego uchwytu i dodatkowych rączek.

Zabezpieczenia w walizkach podróżnych

Rzeczy, które przewozi się w walizkach, powinny być odpowiednio zabezpieczone. Większość toreb podróżnych wyposażona jest w kłódki lub zamki, które umożliwi otwarcie przez niepowołane osoby. Wybierając jednak zabezpieczenie walizki podróżnej, warto zdecydować się na modele z TSA, czyli Transport Security Administration), system ten pozwala służbom celnym na otwarcie walizki w czasie kontroli, bez jej niszczenia.

Praktyczna walizka podróżna

Praktyczna walizka podróżna to taka, do której bez problemu można się spakować. Jej wnętrze powinno być dobrze zorganizowane. Pożądanymi elementami są kieszonki zasuwane na suwak, pasy do zapinania ubrań czy też oddzielne przegrody. W dobrych walizkach podróżnych znajduje się też kieszenie na dokumenty, komora na laptopa czy przegroda z pokrowcem na garnitur.

jaki kolor walizki kupic do samolotu

Jaki kolor walizki kupić do samolotu?

Sklepy proponują walizki w różnorodnych kolorach, fakturach i wzorach. Nadal jednak popularniejszym modelami są walizki podróżne w uniwersalnych barwach: czarnym, szarym, brązowym i granatowym. To rozwiązanie nie sprawdza się jednak w przypadku częstych podróży samolotem. Intensywny kolor lub też oryginalny wzór pozwoli na szybkie rozpoznanie bagażu na taśmie i wyeliminuje  możliwość pomylenia swojej walizki z tą innego podróżującego.

Zakup walizki podróżnej powinien być inwestycją na lata. Dlatego też przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić jego parametry oraz przetestować w sklepie, chociażby zwrotność i sposób prowadzenia. Wybór pierwszego lepszego modelu i kierowanie się tylko ceną sprawia, że po kilku wyjazdach swoim bagażem można być rozczarowanym.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here