Bardzo wiele osób, które nie mają nic wspólnego z prawem nie do końca wie, kim jest radca prawny. Czy jest to prawnik, a może adwokat? A może nie ma nic wspólnego z nimi i zajmuje się zupełnie czymś innym. Jak jest definicja radcy prawnego?
Radca prawny – kim jest?
Jest to zawód zaufania publicznego. Osoba, która wykonuje ten zawód świadczy usługi pomocy prawnej. W szczególności polega ona na udzielaniu porad oraz konsultacjach prawnych. Radcy pomagają także w interpretacji aktów prawnych, sporządzają umowy i je renegocjują, pomagają w sprawach spadkowych, alimentacyjnych i przy rozwodach.
Z pomocy radcy prawnego korzystać mogą osoby fizyczne, przedsiębiorstwa oraz spółki. Ustawa o radcach prawnych to podstawa prawna dla zawody radcy. I musi on działać w obrębie obowiązków, które wynikają z tej ustawy i z przepisów prawnych. Istnieje także Kodeks Etyki Radcy Prawnego, któremu są podlegli, a przez co klient jest maksymalnie chroniony.
Jak zostać radcą prawnym?
Jest to zawód zaufania publicznego. Ale jaką drogę trzeba przejść, aby zostać radcą prawnym? Przede wszystkim każdy radca prawny musi być wpisany na listę radców prawnych. Należy ukończyć studia w stopniu magisterskich o kierunku prawniczym w Polsce lub na równoważnych studiach zagranicznych. Osoba taka musi posiadać także pełną zdolność do czynności prawnych, odbyć aplikację radcowską i zdać egzamin.
Zawód radcy prawnego może być wykonywany wyłącznie w ramach umowy cywilnoprawnej lub w spółkach cywilnych, które zajmują się świadczeniem usług z zakresu prawa. Radca musi posiadać także obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Kim jest adwokat i prawnik – jakie są różnice?
Adwokat to osoba, która ukończyła studia prawnicze i zdała egzamin na aplikację, którą następnie zdobyła i zdała egzamin, po czym wpisano ją na listę adwokatów. Główną różnicą między adwokatem a radcą prawnym jest to, że adwokaci nie mogą być zatrudnieni na czas nieokreślony.
Prawnik także musi ukończyć studia prawnicze, ale nie posiada tytułu adwokata ani radcy prawnego. Prawnik nie musi robić aplikacji, a więc nie musi także zdawać żadnego egzaminu. Wiąże się to z tym, że nie może reprezentować klientów przed sądem i różnymi urzędami.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.