maszynista

Szukając zawodu, który będzie dla nas strzałem w dziesiątkę, musimy zastanowić się nad tym, co tak naprawdę lubimy robić i w czym jesteśmy dobrzy. Według chińskiego filozofa Konfucjusza jeśli znajdziemy pracę, którą kochamy, to nie przepracujemy ani jednego dnia w życiu. Jest w tym ziarno prawdy. Pracując i dodatkowo spełniając swoją pasję, nie będziemy czuli znudzenia i patrzyli tylko na zegar, żeby odbębnić 8 godzin i wrócić do domu. Nawet pasja, czy coś, co sprawia, że miło spędzasz wolny czas może okazać się naszym zawodem zarobkowym. Co jeśli pasjonujemy się pociągami i wszystkim co z nimi związane? Praca maszynisty wymaga wielkiej odpowiedzialności, jego głównym zadaniem jest bezpieczne dowiezienie pasażerów do stacji docelowej. Jak przygotować się do pełnienia takiego zawodu? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/praca-maszynisty/ 

Kim właściwie jest maszynista?

Maszynista jest to osoba, która zajmuje się kierowaniem pociągu, bezpiecznie odwożąc pasażerów z punktu a do punktu b. Wszystko powinno odbywać się w ściśle określonym czasie, żeby podróż przebiegała zgodnie z rozkładem jazdy, i nie było w tym żadnych opóźnień. Niestety w praktyce może wyglądać to zupełnie inaczej. Przydarzyć się może naprawdę dużo sytuacji niezależnych od maszynisty, które spowodują, że jazda znacznie się wydłuży. Trudno jest powiedzieć tutaj o jednoznacznej roli, którą pełni maszynista. Osoba taka może przewozić zarówno ludzi w przedziałach pasażerskich, jak i dostarczać potrzebne materiały do fabryk w pociągach towarowych.

Jak przygotować się do zawodu?

Żeby podjąć się pracy na takim stanowisku należy zrobić sobie kurs na maszynistę. Po nim otrzymujemy potwierdzoną świadectwem maszynisty licencje. Żeby przejść kurs na licencję, należy wziąć udział w szkoleniu, które trwa około 300 godzin. Następnie należy zdać egzamin w miejscu, które oznaczone jest jako podmiot uprawniony, wpisany do rejestru ośrodków szkolenia oraz egzaminów maszynistów, który przeprowadzany jest przez prezesa UTK. Po przejściu egzaminu należy dodatkowo wykonać badanie lekarskie. Trzeba okazać również zaświadczenie dotyczące niekaralności, a także posiadać minimum wykształcenie zawodowe i ukończenie 20 lat. Następnie kandydaci rozpoczynają intensywną naukę, która może trwać nawet 2 lata i podzielona jest na dwa etapy, z których pierwszy jest to kurs, który trwa od trzech do czterech miesięcy, dzięki któremu kandydaci będą poznawali aspekty praktyczne, ale i teoretyczne związane z wykonywaniem tego zawodu. Dzięki temu będą oni dokładnie przygotowani do to nie nie obowiązków, na stanowisku maszynisty.

Zobacz też: http://www.cowtoruniu.pl/jak-wyglada-praca-asystentki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here