Jak wybrać system ERP

Należy mieć świadomość, że system ERP w najprostszym możliwym ujęciu polega na obsłudze procesów, które zachodzą w przedsiębiorstwie za pomocą jednego narzędzia. Jest w stanie zintegrować praktycznie wszystkie obszary działalności, a także zagwarantować funkcjonalności, które umożliwią zarządzać księgowością, finansami, magazynem czy zakupami.

Zbadanie charakterystyki branży i swojej firmy

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności określenie pozycji swojej firmy na tle branży. Warto określić jej słabe i mocne strony. Nie można oczywiście zapomnieć ustalić celów krótko i długoterminowych.

Bardzo istotne znaczenie będzie miało także zbadanie możliwości inwestycyjnych i wyznaczenie oczekiwanego zwrotu z inwestycji.

Precyzyjne planowanie produkcji

Warto wiedzieć, że systemy ERP są wykorzystywane w procesie przygotowania produkcji. W najprostszym możliwym ujęciu łączą dane na temat przepływu materiałów w łańcuchu dostaw z informacjami, które dotyczą zleceń produkcyjnych i zestawień materiałowych.

Ponadto narzędzia, które wchodzą w skład oprogramowania ERP renomowanych producentów umożliwiają firmie monitorować i analizować procesy zachodzące na styku logistyki zaopatrzenia i produkcji.

Poprawa relacji z klientami

Jest to kolejny argument przemawiający za tym, aby wdrożyć system ERP. Możliwe jest bowiem zautomatyzowanie procesu związanego z wymianą informacji na linii klient-firma. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że mnóstwo rozwiązań gwarantuje dostęp do specjalnego portalu, z poziomu którego można będzie przesyłać zapytania dotyczące terminu dostaw czy dostępności towarów.

Godny uwagi jest fakt, że informacje gromadzone w ten sposób mogą przydać się w trakcie tworzenia harmonogramu produkcji czy ustalania priorytetów dla określonych zadań. Omawiane rozwiązanie pozwala także wyeliminować telefoniczne składanie zamówień.

Elastyczniejsze zarządzanie zasobami ludzkimi

Ogromnym atutem systemu ERP jest możliwość integracji procesów związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Jak wiadomo decyzje w tym obszarze mają kluczowe znaczenie w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Nie można również zapomnieć, że zastosowanie systemu ERP pozwala także przyporządkować określonych pracowników do poszczególnych linii produkcyjnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here