Jak kupić okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne to gadżet, który przyda się zarówno latem, jak i zimą. Ich zadaniem jest ochrona oczu przed działaniem promieni słonecznych UVA oraz UVB. W sklepach tych markowych oraz sieciówkach wybór okularów przeciwsłonecznych jest duży, jednak większość z nich nie spełnia podstawowych założeń ochronnych. Zobacz, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, które będą skutecznie chroniły wzrok.

Okulary przeciwsłoneczne są niezwykle modny gadżetem, jednak przy ich wyborze nie ma co się kierować tylko aktualnymi trendami czy wyglądem oprawek. W pierwszej kolejności pod uwagę należy brać bezpieczeństwo, troskę o zdrowie oraz wygodę. Okulary najlepiej kupić w salonie optycznym, ewentualnie w markowych sklepach czy butikach. Kupując produkt, koniecznie należy zwrócić uwagę czy posiada on znaczek CE, czyli certyfikat Unii Europejskiej mówiący o tym, że okulary zostały przetestowane i faktycznie posiadają filtry chroniące wzrok.

Jak kupić okulary przeciwsłoneczne? Wybór szkieł

Najważniejszym elementem okularów przeciwsłonecznych są zastosowane szkła. Nie powinny one być zbyt ciemne, ponieważ powoduje to rozszerzenie źrenic, a w efekcie dopuszczenie do nich większej ilości światła słonecznego. Najbezpieczniej jest kupić okulary przeciwsłoneczne ze szkłami szarymi, zielonymi, fioletowymi lub brązowymi. Kolory te odpowiadają za kategorie filtra zastosowanego w okularach. A to od niego zależy, jakie barwy ma świat widziany przez okulary przeciwsłoneczne. Najpopularniejszymi są soczewki szare, które zachowują naturalny kontrast i barwę otoczenia oraz soczewki brązowe, które wyostrzają kontrast i głębię ostrości, pomagają też oku odpoczywać. Ten ostatni kolor soczewek polecany jest osobom o wrażliwych oczach.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Oprócz koloru soczewek warto również sprawdzić jaka kategoria filtra została zastosowana w okularach. Odpowiada ona za ilość przepuszczanego przez soczewki światła. Kategorię oznacza się w skali od 1 do 4, gdzie 1 przepuszcza najwięcej światła słonecznego ok. 40%, a 4 najmniej, ok. 8%. Kategorię filtra należy dobrać do stopnia nasłonecznienia oraz warunków, w jakich będzie się nosić okulary.

Radząc jak kupić okulary przeciwsłoneczne, nie można też nie wspomnieć o materiale, z jakich wykonywane są soczewki tego gadżetu. Najczęściej zrobione są one z plastiku, szkła lub poliwęglanu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są soczewki plastikowe dodatkowo utwardzenie, te szklane są ciężkie i mało odporne na stłuczenia. Szkła wykonane z poliwęglanu to dobre rozwiązanie dla osób, które aktywnie uprawiają sporty i potrzebują wytrzymałych okularów przeciwsłonecznych.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Powłoki i zabezpieczenia

Okulary przeciwsłoneczne mogą posiadać różnorodne powłoki. Tą najczęściej stosowaną jest ta utwardzająca, której zadaniem jest zwiększyć odporność na uszkodzenia mechaniczne. Warto sprawdzić, czy okulary ją posiadają, szczególnie w przypadku jak wybiera się te z plastikowymi soczewkami.  Profesjonalne okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać również powłokę lustrzaną, która chroni oko przed promieniowaniem czerwonym (IR). Promieniowanie to jest szczególnie niebezpieczne dla osób o wrażliwych oczach oraz tych, które długo przebywają w wysokich górach czy na pustyniach. Oprócz tego w okularach przeciwsłonecznych stosowane są powłoki polaryzacyjne i antyrefleksyjne. Pierwsza sprawia, że widziany obraz nie ma przekłamań kolorystycznych, a jego kontrast jest większy. Z kolei powłoka antyrefleksyjna zapobiega odbijaniu się światła od okularów (czyli oka), nie zmienia jednak kontrastów i kolorów obrazu.  Wybierając okulary przeciwsłoneczne najlepiej postawić na model łączący obydwie powłoki, gwarantuje to najlepszą jakość widzenia. Oprócz podstawowych powłok w okularach przeciwsłonecznych mogą być też zastosowane te dodatkowe, takie jak powłoka hydrofobowa (uniemożliwia skraplanie się wody), oleofobowa (zapobiega osadzaniu się tłuszczów i innych zabrudzeń) czy blue blocker (nie przepuszcza wiązek niebieskiego światła UV).

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Oprawki

Elementem okularów przeciwsłonecznych, na który należy zwrócić uwagę, są również oprawki. Można wybierać pomiędzy tymi wykonanymi z plastiku, metalu lub poliwęglanu. Najmniej trwałymi i odpornymi są oprawki plastikowe, jednak ich zaletą jest uniwersalność, elastyczność i lekkość. Okulary przeciwsłoneczne z plastikowymi oprawkami sprawdzą się zarówno na co dzień, jak i do uprawiania sportów. Metalowe oprawki są trwalsze, ale i cięższe, dlatego nie poleca się ich sportowca. Ci mogą wybierać pomiędzy modelami wykonanymi z poliwęglanu.

Wybieramy najlepsze okulary przeciwsłoneczne

Wybierając oprawki okularów, oprócz materiału ważne są też takie elementy jak obecność nanosków, wypływają one na komfort noszenia i sprawiają, że oprawki nie zsuwają się z nosa, osłonek bocznych  czy zauszników. Osłonki boczne są szczególnie pomocne kierowcom oraz rowerzystom, natomiast zauszniki pozwalają ustawić oprawki wobec twarzy.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Estetyka i wygląd

Kiedy już wybierze się odpowiedni model, dający 100% ochrony przed słońcem pora pomyśleć o estetyce i wyglądzie oprawek. Okulary powinno dobrać się do kształtu twarzy. Podstawowa zasada mówi, że ich kształt powinien być inny niż kształt twarzy, a wielkość oprawek proporcjonalna do niej. Tak więc do małych twarzy nie powinno się dobierać dużych topornych okularów przeciwsłonecznych, a do pełnej małych i wąskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here