Lód w lokalu gastronomicznym to nie tylko kostki lodu, których używamy do schłodzenia napojów. To też element deserów, koktajli, a także element niektórych dań. Jak wybrać kostkarkę, która spełni nasze oczekiwania?
Jaka wydajność – podstawa wyboru
Zanim zaczniemy poszukiwania kostkarki do lodu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka ilość lodu będzie nam na bieżąco potrzebna w swojej działalności. W przypadku, kiedy rozkręcamy dopiero biznes i wyposażenie gastronomii to dla nas terra incognita, lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania niż poszukiwać nowości. Aby być pewnym, że lodu nam wystarczy, należałoby najpierw ocenić, ile mniej więcej lodu będzie zużywane w godzinach szczytu. Obliczyć to można zakładając, że każdy stolik i wszystkie miejsca stojące są zajęte, a każdy gość maksymalnie potrzebował będzie czterech kostek lodu na godzinę.
Może takie wyliczenia wydają się być trochę na wyrost. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że kiedyś będziemy chcieli podawać napoje nie tylko do spożycia na miejscu, ale np. dodawać lód do wydawanych na wynos lemoniad, a także serwować wódkę czy szampana podawane w wiaderku. Kostkarki, jakie można znaleźć w sklepach, których specjalnością jest wyposażenie kawiarni, są zwykle nieco mniejsze niż te typowo barowe. Ich możliwości to wydajność około 20-30 kg na dobę. Duże kostkarki dedykowane większym lokalom barowym, gdzie serwuje się właściwie głównie napoje, będą mieć wydajność nawet do 400 kg na dobę.
Przy okazji wydajności nie sposób zapomnieć o odpowiedniej wielkości pojemniku na lód. Znaczna część kostkarek do lodu ma pojemniki o pojemności połowy dziennej produkcji. Jeśli więc decydujemy się na kostkarkę produkującą 150 kg na dobę, możemy się spodziewać, że pojemnik będzie mieścił około 60-70 kg gotowych kostek.
Rodzaj materiału i cechy szczególne kostkarek
Najpopularniejsze są kostkarki wykonane z aluminium oraz te z materiału ABS. Oba typy są trwałe i gwarantują długą żywotność. Są też kostkarki z różnego rodzaju tworzyw sztucznych i wcale nie muszą one być gorsze od tych aluminiowych.
Kostkarki do gastronomii to urządzenia, które mogą być chłodzone wodą lub powietrzem, przy czym pierwszy typ zużywa więcej wody i tylko on jest polecany do zabudowy. Niezależnie od sposobu chłodzenia, zawsze warto zadbać o to, woda, jaką w kostkarce stosujemy, posiadała stopień twardości poniżej 6°dH w skali niemieckiej.
Umiejscowienie kostkarki
Przy wyborze kostkarki koniecznie kierujmy się także warunkami, jakie panują w lokalu. Jeśli wybieramy urządzenie chłodzone wodą i zamierzamy je zabudować, trzeba znaleźć dla niego takie miejsce, by obsługa była prosta. Zupełnie nietrafionym pomysłem będzie takie zabudowanie kostkarki, że dostęp do jej pojemnika z lodem będzie utrudniony. Sprawdźmy koniecznie jakie wybrany przez nas model ma możliwości odprowadzania wody, bo to również będzie mieć znaczenie przy wyborze odpowiedniej lokalizacji urządzenia.
Nie zapominajmy także, że zawsze, kiedy zaczynamy wyposażenie baru, musimy mieć na uwadze kompatybilność sprzętów ze sobą oraz możliwość dokupienia sprzętów dodatkowych takich, jakimi w przypadku kostkarki będą kruszarki i łopatki do lodu, wiaderka na szampana i szczypce do lodu.