Jak sprawnie napisać pracę licencjacką?

Pisanie pracy dyplomowej może przerażać. Jeżeli nie posiada się tak zwanego lekkiego pióra, a na co dzień nie pisze się nic poza SMS-ami i wiadomościami w mediach społecznościowych, takie zadanie będzie wydawać się niemożliwe do wykonania. Pojawi się tendencja do odkładania go na później, by to nieprzyjemne wyzwanie jak najbardziej od siebie odsunąć. Należy od razu zaznaczyć, że nie jest to dobre rozwiązanie. Niczego nie ułatwia, a tylko niepotrzebnie zabiera czas. Co zatem zrobić? Jak się zmobilizować do działania?

Przede wszystkim warto uświadomić sobie na początku, że pisanie pracy licencjackiej nie wymaga posiadania jakichś szczególnych zdolności pisarskich. Każdy student jest w stanie sprostać temu wyzwaniu. Trzeba jednak mieć świadomość, że konieczne będzie włożenie w to odrobiny pracy i czasu. Warto zacząć dużo wcześniej, by mądrze wszystko rozplanować.

Wytyczne, jak pisać pracę licencjacką, otrzymuje się na seminarium od swojego promotora. Wszystko zaczyna się oczywiście od tematu. Warto wybrać taki, który budzi zainteresowanie i który zgłębiać się będzie z przyjemnością. Następnie należy przystąpić do sporządzenia ramowego planu pracy licencjackiej. Może się wydawać, że to za wcześnie, bo na początkowym etapie trudno przewidzieć, jak praca będzie wyglądać. To prawda, plan będzie ewoluował, ale na początku trzeba go nakreślić, by wiedzieć, w jakim kierunku prowadzić badania.

Następnie przystępuje się do gromadzenia literatury. Warto mieć kilka książek ogólnie opisujących temat. Do poszczególnych punktów planu dopasowujemy natomiast pozycje szczegółowe i konkretne fragmenty. Równocześnie sporządza się listę zgromadzonych pozycji bibliograficznych. Jeśli znajdzie się ciekawy tekst, od razu należy umieścić źródło na tej właśnie liście, a stosowne fragmenty zaznaczyć, by nie umknęły. Tak opracowuje się kolejne punkty naszego planu, modyfikując je w miarę potrzeb. Najlepiej robić to po kolei.

Gdy już udało się zgromadzić odpowiednią ilość materiału, można przystąpić do pisania. Okaże się, że to nie jest takie trudne, jak wydawało się na początku. Pisanie okaże się tylko czynnością opracowującą i systematyzującą na bazie dobrze przygotowanego materiału. Nie wyklucza to oczywiście formułowania własnego punktu widzenia czy wniosków. Praca powinna być jednak mocno poparta źródłami naukowymi.

Bardzo ważną rzeczą, o której nie wolno zapomnieć, są przypisy. Dodajemy je zawsze przy cytatach oraz fragmentach nawiązujących do poglądów konkretnych autorów. Każdy fakt, który nie jest powszechnie znany powinien mieć oparcie w źródłach i być opatrzony stosownym przypisem.

Po ukończeniu pisania przystępujemy do edycji tekstu, a następnie oddajemy pracę do sprawdzenia promotorowi i stosujemy się do jego uwag. Po tych czynnościach praca licencjacka jest gotowa.

www.anianotuje.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here