Jak skonfigurować własny dom inteligentny? Sprawdź możliwości systemu SUPLA

0
1922

SUPLA to system, który niedużym kosztem pozwoli cieszyć się własnym inteligentnym domem. To otwarte oprogramowanie daje możliwość sterowania urządzeniami w domu za pomocą połączonego z internetem smartfona lub tabletu. Umożliwia włączanie i wyłączanie świateł, otwieranie i opuszczanie rolet w oknach oraz otwieranie napędzanych elektrycznie bram wjazdowych i garażowych. Jednak na tym możliwości systemu SUPLA nie kończą się – co jeszcze oferuje?

Zalety systemu SUPLA w porównaniu do konkurencji

Wiele dostępnych na rynku systemów domu inteligentnego opiera się na własnościowych rozwiązaniach, których zasady działania strzeżone są ściśle przez tworzące je firmy. Produkty oferowane w ramach zamkniętych zazwyczaj bardzo dobrze ze sobą współpracują, jednak mają jedną, ale zasadniczą wadę. Jest nią właśnie zamknięcie kodu obsługującego urządzenia. Zakończenie wsparcia producenta dla tych urządzeń powoduje, że nie tylko można już aktualizować ich oprogramowania, ale czasami kończy się to unieruchomieniem urządzeń, przez co nie da się już korzystać z udogodnień inteligentnego domu. System SUPLA opiera się na otwartym oprogramowaniu, dzięki czemu każda osoba mająca pojęcie o kodowaniu może brać udział w jego rozwoju i dopasować go do własnych potrzeb. Odpowiednie pliki można bezpłatnie pobrać z internetu.

supla jak dziala

Czym charakteryzuje się SUPLA?

Podstawową cechą systemu to komunikacja, która opiera się na domowej sieci Wi-Fi i nie wymaga żadnej jednostki centralnej do zarządzania nim. System współpracuje z urządzeniami wykonawczymi, które bezpośrednio lub pośrednio kierują domowymi oraz firmowymi urządzeniami. Serce systemu bije w chmurze internetowej, która pozwala na sterowanie urządzeniami za pomocą oprogramowania na smartfona albo tablet lub też poprzez przeglądarkę internetową. Serwer sterujący można też uruchomić samodzielnie, wykorzystując pliki źródłowe pobrane z internetu. Jest to ciekawe rozwiązanie – zwłaszcza dla firm, które mogą wprowadzić dodatkowe warstwy zabezpieczeń. Więcej przydatnych informacji można uzyskać z artykułu: „Sterowanie przez WiFi domem to nie tylko oszczędności energii, ale także komfort i oszczędność czasu”.

Urządzenia wykorzystujące system SUPLA – jak z nich skorzystać?

By w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje system SUPLA, trzeba sięgnąć po urządzenia, które będą w stanie z nim współpracować. A takie ma w swojej ofercie firma Zamel z Pszczyny. Są to między innymi przekaźniki, wskaźniki napięcia, monitory zużycia energii, sterowniki oświetlenia LED RGB, sterowniki do rolet i bram oraz przedłużacze ze sterowaniem Wi-Fi.

supla na swieta

By je wykorzystać, należy poświęcić nieco czasu na dodanie poszczególnych urządzeń do założonego konta w chmurze SUPLA. Kiedy już zostaną one dodane, będzie można nimi sterować przez internet. Ponadto, dzięki możliwości podpięcia czujników, możliwe będzie monitorowanie stanu domu.

Bogatą ofertę sprzętu zgodnego z systemem SUPLA znaleźć można na stronie Zamel.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here