Jak samodzielnie farbować rzęsy i brwi henną?

Henna zdobyła wielką popularność przede wszystkim do malowania zmywalnych tatuaży. Jest to jednak również bezpieczny, prosty i niedrogi sposób na przyciemnienie koloru rzęs i brwi. Można wybrać się na ten zabieg do salonu kosmetycznego, ale warto też nauczyć się wykonywać go samodzielnie. Podpowiadamy, jak stosować hennę do rzęs i brwi.

Wykonując codzienny makijaż, większość z nas spieszy się do pracy, szkoły czy na spotkanie. Henna w proszku pozwoli zaoszczędzić nieco czasu – dzięki niej nie musimy martwić się o doskonałe podkreślenie koloru rzęs i brwi przez około 3-4 tygodnie. Efekt jest niezwykły!

Kredek lub cieni natomiast trzeba używać każdego dnia, a zatem warto nauczyć się samodzielnie przyciemniać oprawę oczu – także ze względów ekonomicznych. A zatem – czym jest henna i jak farbować nią rzęsy i brwi?

Czym jest henna do rzęs i brwi?

Henną nazywamy proszek do barwienia skóry – jak np. w przypadku zmywalnego tatuażu – oraz włosów, rzęs i brwi. Uzyskuje się go z ususzonych i rozdrobnionych liści lawsonii bezbronnej, krzewu występującego w gorącym klimacie. Nic dziwnego, że największą popularnością henna cieszy się w Afryce i Azji. Co ważne, nie osłabia włosów i nie jest szkodliwa, więc można używać jej regularnie.

Henna idealnie nadaje się do ozdabiania ciała i włosów – głównie u osób o jasnej karnacji i jasnych brwiach i rzęsach – gdyż liście lawsonii zawierają czerwony barwnik, który w wyniku połączenia z keratyną występującą we włosie, barwi go. Aby naturalna henna zadziałała, czyli wydobył się z niej barwnik, muszą oddziaływać na nią kwasy i wysoka temperatura.

Henna do rzęs i brwi – wybieraj uważnie

Dostępna w sklepach henna – do brwi, włosów, rzęs, skóry itd. – występuje w różnych kolorach. Czysta zawiera tylko jeden barwnik i można nią pofarbować skórę oraz włosy na rudo-brązowo. Preparaty są sprzedawane zwykle w postaci proszku – wystarczy zmieszać go z wodą utlenioną – ale do wyboru są także żele, kremy i farby produkowane na bazie henny. Warto zaopatrzyć się w hennę w proszku lub inną i nauczyć się ozdabiać nią ciało samodzielnie.

Henną możemy pomalować ciało lub włosy na różny kolor, ale wybierajmy preparaty zawierające zdrowy i naturalny barwnik – np. efekt czerni uzyskamy dzięki indygo, inne kolory także poprzez zmieszanie czystej henny z naturalnymi barwnikami pochodzenia roślinnego.

Warto sprawdzić skład preparatów, gdyż czasami występują w nim również dodatkowe barwniki. Zdarza się, że zamiast naturalnego proszku pochodzenia roślinnego, otrzymamy wywołujący alergię produkt wzbogacony o sztuczne barwniki (silnym alergenem jest m.in. PPD). Jeśli mamy wątpliwości, dla własnego bezpieczeństwa warto wykonać test alergiczny.

Jak używać henny do malowania rzęs i brwi?

Bezpieczniej będzie zdecydować się na jaśniejsze odcienie, gdyż dopiero przekonamy się, czy nasze włosy szybko i mocno przejmują kolor. Dość często wybieramy zbyt ciemny preparat – można też zastosować hennę w żelu, który delikatniej działa. Ratunkiem jest też płyn do demakijażu, który nieco rozjaśni uzyskany efekt. Jeśli już wybraliśmy odpowiedni produkt – zarówno o idealnym składzie, jak i kolorze – możemy nim pofarbować brwi i rzęsy samodzielnie.

Jak nakładać hennę na brwi i rzęsy? Nie jest to trudne, ale wymaga wprawy. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać wskazań z ulotki. Używanie wybranego preparatu jest proste, ale wymaga wprawy i ostrożności. Przede wszystkim trzeba uważać, aby henna nie dostała się do oczu i nie zabarwiła skóry wokół. Warto natłuścić ją wcześniej kremem, a dolną powiekę chronić płatkiem kosmetycznym.

Teraz czas na rozprowadzenie preparatu – unikajmy dotykania skóry, dzięki czemu uzyskamy bardziej naturalny look. Wystarczy odczekać około 5-10 minut i następnie zmyć preparat mokrym wacikiem. Efekt powinien cieszyć nas na rzęsach przez 3-4 tygodnie, a na brwiach nieco krócej, do 2 tygodni.

Ile to kosztuje?

Preparaty do samodzielnego farbowania skóry i włosów w domu nie są drogie. Warto kupić wybrane z nich i sprawdzić, jaki kolor oraz konsystencja (np. proszek, żel itd.) będzie dla nas najlepsza. Na hennę do brwi i rzęs wydamy od kilku do kilkunastu złotych – zależnie od producenta i rodzaju produktu. Warto też dodać, że są to bardzo wydajne kosmetyki, gdyż wystarczą nawet na kilkanaście aplikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here