domowe sposoby na przebarwienia skórne

Przebarwienia skórne są coraz częstszym problemem. Większość osób boryka się z nimi po lecie, kiedy to skóra bardziej niż kiedykolwiek indziej narażona jest na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jak pokazują badania, problem przebarwień skórnych nie dotyczy już tylko kobiet dojrzałych, coraz częściej występują one u pań po 30 roku życia (ok. 30%) oraz po 50 roku życia (90%). Z plamami na skórze często też borykają się młodsze osoby. Zobacz jak radzić sobie z przebarwieniami skórnymi.

U kogo występują przebarwienia skórne?

Przebarwienia skórne częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z tego, że u panów poziom hormonów jest bardziej stabilny, a przed powstawaniem plam chroni ich grubsza skóra. W grupie ryzyka znajdują się więc kobiety od 30 roku życia, które zażywają kąpieli słonecznych, stosują doustną antykoncepcją lub są w ciąży. Wynika to przede wszystkim z tego, że w tych sytuacjach wahania hormonów są bardzo duże.

Rodzaje przebarwień skórnych

Największa część przebarwień skórnych występuje po lecie. Powstają one w wyniku nadmiernego przebywaniu na słońcu. Wychodzące plamy na skórze są wynikiem tego, że broni się ona przed skutkami szkodliwego promieniowania UV. Mechanizm obronny organizmu produkuje o wiele więcej melaniny, czyli barwnika decydującego o kolorze cery. Rozłożony nierównomiernie barwnik powoduje powstawanie przebarwień skórnych.

rodzaje przebarwien skornych

Kosmetolodzy wyróżniają kilka rodzajów przebarwień skórnych. Najczęstszym i stosunkowo niegroźne są piegi. Występują zazwyczaj na policzkach  nosie i są wynikiem uwarunkowań genetycznych. Kolejnym rodzajem przebarwień skórnych są plamy soczewicowate. Najczęstszym z przebarwień skórnych są natomiast melasmy. Wstępuje na czole, policzkach i skroniach. Pojawiają się podczas ciąży i przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej.

Jak zlikwidować przebarwienia skórne?

Pierwszym krokiem w procesie likwidacji przebarwień skórnych jest ustalenie ich rodzaju i przyczyny powstania. Najbardziej efektywnym sposobem jest skorzystanie z zabiegów dermatologii estetycznej. Takie usługi oferuje coraz więcej klinik piękna i salonów kosmetycznych. Nie ma jednak co ukrywać, że zabiegi te są kosztowne i długotrwałe. Polecane są one przy trwałych i głębokich przebarwieniach skórnych. W tym przypadku warto zdecydować się na laseroterapię, mikrodermabrazję czy peelingi chemiczne. Jeżeli przebarwienia nie są głębokie, można spróbować pozbyć się ich domowymi sposobami. W tym celu warto zaopatrzyć się w kosmetyki rozjaśniające i złuszczające naskórek. W kosmetyczce powinny znaleźć się też preparaty z witaminą C i kwasami owocowymi.

Domowe sposoby na przebarwienia skórne

Najstarszym i skutecznym sposobem na pozbycie się przebarwień skórnych jest zastosowanie roztworu z sody. Łyżeczkę proszku należy zmieszać z wodą, tak aby powstała papka. Mieszkankę wciera się w powierzchnię skóry, a po kilku minutach dokładnie oczyszcza zwykłą wodą. Taki domowy kosmetyk działa rozjaśniająco i przyspiesza złuszczenie się skóry.

jak likwidowac przebarwienia skorne

Domowym sposobem na przebarwienia jest też stosowanie żelu z aloesu. Jego  zadaniem jest nawilżenie skóry i rozjaśnienie jej koloryty. Aby efekty były widoczne, preparaty aloesowe na skórę trzeba stosować systematycznie.

Pomocne w likwidowaniu plam na skórze są również plasterki ziemniaka. Pokrojone kładzie się na przebarwieniu na 15 minut. Mają one działanie rozjaśniające. Poddanie działa sok z cytryny, z którego można wykonać domowy tonik do przebarwień skórnych. W walce z plamami na skórze po opalaniu dobrze sprawdzają się także różnego rodzaju peelingi.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here