Katar, czyli innymi słowy nieżyt nosa, to bardzo często występująca choroba wirusowa, z którą chyba każdy miał do czynienia. Powszechność kataru spowodowana jest tym, że jest on bardzo zaraźliwy. Wystarczy jedna kichająca osoba w sklepie, kościele, czy tramwaju, a już możemy mówić o dużej liczbie zarażonych.
Wydzielina, która wydobywa się z nosa podczas kataru ma za zadanie oczyścić nasze drogi oddechowe z cząstek wirusa. Efektami ubocznymi tej reakcji fizjologicznej są natomiast: zatkany nos, złe samopoczucie, ból głowy i suchość w gardle. Dużo rzadziej zdarza się, że przyczyną kataru są bakterie. Bardzo powszechny jest natomiast katar o podłożu alergicznym.
Stare powiedzenie głosi, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony- siedem dni. Istnieją jednak skuteczne sposoby na katar i zatkany nos, z których warto skorzystać, aby złagodzić przykre dolegliwości związane z nieżytem nosa.
Mimo, że wiele osób twierdzi, że katar wystarczy przeczekać – bo w końcu sam minie, jest to jednak schorzenie, z którym należy podjąć walkę. Przede wszystkim należy jak najszybciej przywrócić drożność nosa. Zalegająca w nim przed dłuższy czas wydzielina, to idealne środowisko do rozwoju bakterii. Kurowanie się warto zacząć od gorącej kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych (np. eukaliptusowego, sosnowego, czy mentolowego). Olejki eteryczne można wykorzystać również do wykonania inhalacji. Nos powinno się przy tym smarować maścią majerankową lub preparatami, które zapobiegną podrażnieniu skóry podczas częstego wycierania go chusteczką.
W aptekach dostępna jest szeroka gama środków na przeziębienie. Skład większości z nich jest tak skomponowany, że pomagają one uporać się z katarem. Warto po nie sięgnąć, jeśli nieżytowi nosa towarzyszy kaszel, ból gardła czy podwyższona temperatura.
Nie można zapomnieć o piciu dużej ilości płynów. Pomaga to rozrzedzić wydzielinę, co ułatwia jej wydalanie. Podobne działanie ma jedzenie gorących, parujących potraw. Do kanapek i sałatek warto natomiast dodać czosnek, którego właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne pomagają w walce z chorobą.