O jak najniższych rachunkach marzy każdy z nas. Opłaty za prąd, gaz czy inne media stanowią spory wydatek w domowym budżecie. Niestety nie da się z nich całkowicie zrezygnować. Jednak przy odrobinie kreatywnością i samodyscypliny można znacząco obniżyć ich wysokość. Poznaj sposoby na obniżenie domowych rachunków.
Analiza domowych rachunków
Pierwszym krokiem, który pozwoli obniżyć wysokość domowych rachunków, jest analiza tego, za co tak naprawdę się płacić oraz ustalenie ile się płaci. Środki, które ponosi się na opłaty eksploatacyjne, warto zapisać i zliczyć. Można to zrobić, wpisując wszystkie domowe rachunki do arkusza kalkulacyjnego Excel. Warto w nim zapisać wszystkie opłaty, takie jak rachunki za prąd, gaz wodę, wywóz śmieci, czynsz, abonament telefoniczny i internetowy, raty kredytowe itd. Dobrze, aby w arkuszu znalazły się wszystkie stałe domowe opłaty, a więc te, które płaci się co miesiąc przez dłuższy czas. Dzięki takiej analizie dowiadujemy się, ile faktycznie wynoszą twarde opłaty i możemy się zastanowić, na jakim polu szukać oszczędności.
Jak oszczędzać na domowych rachunkach? Zmieniając operatora
Jeżeli co miesiąc odnosisz wrażenie, że twoje domowe rachunki są za wysokie, warto rozważyć zmianę operatora czy usługodawcy. Często podstawowe usługi takie jak dostarczenie prądu czy gazu są warunkowane umową podpisaną wiele lat temu. Zapisy tych dokumentów są więc już niekorzystne i odbiegające od aktualnej sytuacji rynkowej. Warto też pamiętać, że czasy monopolu już dawno się skończyły. Dziś można wybrać pośród różnorodnych dostawców usług nawet tak podstawowych, jak energia elektryczna. W celu wybrania najkorzystniejszej oferty można skorzystać z porównywark usług, które pozwalają na proste zapoznanie się z kilkunastoma ofertami na raz. Bardzo często przy zmianie operatora nowym klientom proponowane są bonusy czy rabaty na start i za porzucenie poprzedniego usługodawcy.
Sprawdź, czy usługi są dopasowane do twoich potrzeb
Bardzo często zdarza się, że płaci się za coś, z czego w ogóle się nie korzysta. Wynika to z tego, że kupuje się pakiet usług, z których duża część jest nam nieprzydatna. Taki zakup wynika z tego, że zazwyczaj zostaliśmy namówieni przez sprzedawcę do zakupienia wyższego pakietu w promocyjnej cenie np. pakietów telewizyjnych z programami, których i tak nikt nie ogląda. Warto zrezygnować z takich usług i wybrać pakiety dopasowane stricte do naszych potrzeb. Nawet jeśli wydaje ci się, że oszczędność 10 zł co miesiąc jest niewielka, to pamiętaj, że w skali roku sumy robią się już spore.
Rezygnując z dodatkowych usług, przeanalizuj też, z jakich z nich korzystasz zazwyczaj, a z jakich nie. Może posiadasz numer telefonu, którego nie wykorzystujesz, czy też pakiet Internetu, którego nie używasz. Za takie usługi płacisz abonament, który możesz zaliczyć do tych z serii niepotrzebnych wydatków.
Jak oszczędzać na rachunkach na mediach?
Jeżeli chcesz świadomie oszczędzać na rachunkach domowych, wprowadza w życie kilka prostych zasad i bądź co do nich konsekwentny. Zasady te nie są trudne, a co więcej są powszechnie znane. W ich stosowaniu przeszkadza zazwyczaj lenistwo i brak samodyscypliny. Reguły te mówią o tym, aby nie zostawiać urządzeń elektrycznych w trybie czuwania, brać prysznic zamiast długich kąpieli w wannie, wyłączać światło w pomieszczeniach, w których się nie przebywa czy nie lać wody w trakcie mycia zębów.
Mniejsze rachunku domowe – to jest możliwe!
Sposobów na zaoszczędzenie na rachunkach domowych jest bardzo wiele. Osoby, które chcą widzieć faktyczne efekty w skali miesiąca, mogą korzystać z nowoczesnych rozwiązań ekologicznych, które pozwala obniżyć opłaty za media w domu. Należą do nich, chociażby alternatywne źródła pozyskiwania energii, montaż pompy ciepła czy postawienie na recykling.