Cholesterol czyli ogólnie rzecz biorąc stężenie substancji lipidowych czyli tłuszczowych we krwi. W skład cholesterolu wchodzi tak zwany „dobry” cholesterol i „zły” cholesterol. I własnie ten „zły” cholesterol jest utrapieniem wielu z nas.
Jak zbadać poziom cholesterolu?
W bardzo prosty sposób, należy wykonać ogólne badanie krwi. Ważną sprawą jest, aby badanie było wykonane na czczo. I naprawdę nie szukajmy najpierw objawów w naszym organizmie, bo gdy one się pojawią, to choroba może być już zaawansowana. Najrozsądniej jest co roku, profilaktycznie wykonywać podstawowe badania krwi.
Dlaczego jest to tak ważny parametr?
Podwyższony poziom „złego” cholesterolu we krwi grozi miażdżycą naczyń krwionośnych. Obrazowo rzecz ujmując, cząsteczki tłuszczowe krążą po całym naszym organizmie i zaczynają osadzać się na wewnętrznych ścinkach naczyń krwionośnych. W efekcie zmniejsza się światło naczyń krwionośnych, czyli powoli żyły zarastają nam tłuszczem.
Niestety jest to bardzo groźne, ponieważ w wyniku zmniejszenia drożności żylnej krew słabiej dociera do wszystkich zakątków naszego ciała, szwankuje dotlenienie i przez to pojawia się wiele dolegliwości.
Kto jest w grupie ryzyka?
Nie jest prawdą, że tylko osoby otyłe borykają się z podwyższonym cholesterolem. Dolegliwość niestety może dotyczyć każdego. Przyczyny są różne oprócz genetycznych uwarunkowań wpływ ma także stres, niewłaściwa higiena życia, zła dieta i używki.
Podwyższony cholesterol – czy można go wyleczyć bez leków?
Jeśli lekarz stwierdzi, że tabletki są konieczne nie próbujmy robić niczego na własną rękę i dostosujmy się do programu leczenia.
Natomiast gdy parametr niezbyt wykracza powyżej normy, nie jest to wskazanie do zastosowania leczenia farmakologicznego. Wtedy pod okiem lekarza możemy powalczyć własnymi siłami. Co robić?
– na tyle na ile jest to możliwe eliminujemy stres z naszego życia,
– wprowadzamy zdrową, nietłustą dietę, bez słodyczy i smażonych potrw,
– dużo ruchu na świeżym powietrzu,
– odpowiednia ilość snu.