Jak nie dać zwariować się wyprzedażom?

Choć nie warto generalizować i szufladkować, to należy otwarcie powiedzieć, że wyprzedaż to słowo, które wywołuje uśmiech na twarzy wielu kobiet. Nic dziwnego – rzeczy, do których panie wzdychały przez cały sezon, można nabyć w atrakcyjnej cenie. To bez wątpienia ciekawa okazja. Ale podczas wyprzedaży takich okazji jest całe mnóstwo. Uleganie zakupowym pokusom może okazać się opłakane w skutkach dla naszego portfela. Jak kupować, by nie zbankrutować? Czy najpopularniejsze galerie handlowe (Warszawa może przecież pochwalić się ogromnym wyborem w tym zakresie) to odpowiednie miejsca na wyprzedażowe szaleństwo?

Przygotuj się do zakupów

Podczas zakupów w okresie wyprzedaży nie warto iść na żywioł. Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie co planujemy kupić jeszcze w domu – w tym celu możemy prześledzić strony internetowe wybranych sklepów. Nie musimy wówczas podejmować decyzji na szybko i mamy możliwość zastanowienia się, czy dana rzecz rzeczywiście jest nam potrzebna.

Liczne triki handlowców sprawiają, że pod wpływem impulsu jesteśmy skłonni kupić rzeczy, których po głębszym zastanowieniu nie potrzebujemy. Ustalona wcześniej lista pozwoli nam na uniknięcie takich zachowań, bo gdy wpadnie nam w oko coś spoza niej, siłą rzeczy przemyślimy taki zakup co najmniej dwa razy. Wówczas zastanowimy się, czy taka rzecz na pewno jest nam niezbędna.

Nie kupuj na poprawę humoru

Gdy idziemy do sklepu smutni lub zdenerwowani, z łatwością powiążemy zakupy ze sposobem na poprawę naszego humoru. W takich chwilach jesteśmy skłonni kupić sobie coś, co nam się podoba, ale tak naprawdę nie potrzebujemy tego. Chcemy w ten sposób nagrodzić się za smutek. Nie jest to dobre rozwiązanie i stosując je, możemy być pewni, że nasze wydatki będą zdecydowanie zbyt wysokie. Kupienie sobie małego upominku w celu poprawy humoru nie zaszkodzi, jeśli robimy to raz na jakiś czas. Warto jednak uważać, by ta droga nie zaprowadziła nas do zakupoholizmu.

Gdzie kupować podczas promocji?

Wyprzedaże to czas, kiedy wszelkie sklepy są bardzo oblegane. Warto wybierać wtedy mniejsze galerie handlowe. Warszawa oferuje między innymi renomowany Dom Mody Klif, który nie jest tak duży, jak najpopularniejsze centra w stolicy, ale posiada liczne markowe sklepy. Większość ludzi i tak wybierze się do największych galerii handlowych w Warszawie, więc jeśli my postąpimy inaczej, mamy większe szanse na znalezienie tego, co nam się podoba. Dlatego warto sobie odpowiedzieć na pytanie: męczą cię monstrualne galerie handlowe? 

Samemu czy w towarzystwie?

Wyprzedażowe zakupy zdecydowanie warto robić w towarzystwie. Kolorowe napisy informujące o wielkich rabatach to coś, co może niejako odebrać nam zdolność racjonalnego myślenia. W takich chwilach towarzyszy nam popularny mechanizm „za tę cenę się opłaca” i „na pewno osiągnę odpowiedni rozmiar, by to założyć”. Cóż, może i tak. Ale jeśli nie, to wydane pieniądze są jak wyrzucone w błoto, a zalegający w szafie ciuch przypomina nam o poniesionej porażce jeszcze nie raz.

Nie warto też sugerować się niską ceną i ze względu na nią kupować szóstą parę balerinek. Czy na pewno będziemy nosić wszystkie sześć par? Pewnie nie, więc po co nam kolejna? Towarzystwo racjonalnie myślącego kompana jest w takich chwilach nieocenione!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here