Każdy mężczyzna, aby wyglądać elegancko na wszelkich uroczystościach, a także w pracy (jeśli ta tego wymaga) potrzebuje garnituru. Zazwyczaj uczymy się na błędach i po pierwszym nietrafnie wybranym zestawie marynarki i spodni – kolejny jest już bardziej przemyślany. Dzisiaj postaramy się przybliżyć, na co należy zwrócić uwagę, kupując garnitur.

Gdzie kupić garnitur?

Istnieje szereg sklepów wyspecjalizowanych w garniturach, wybór w tych miejscach jest ogromny i zazwyczaj ceny są dość wysokie. Co ciekawe z coraz większym rozszerzaniem asortymentu – garnitury również dostaniemy w sieciówkach i to w cenach dużo niższych niż w specjalistycznych sklepach. Większość sklepów daje możliwość osobnego zakupu góry i dołu, co dla większości panów stanowi ogromny plus, ponieważ zazwyczaj wymiary ciała nie są tożsame z uogólnioną rozmiarówką.

Jaki wybrać rozmiar?

“Jaki ma pan rozmiar?” to pierwsze pytanie, jakie zada sprzedawca. Jak to sprawdzić? Bardzo ciężko, ponieważ każdy producent może dowolnie ustalać rozmiarówkę garniturów. Jednak w większości sklepów bez problemu można dobrać rozmiar garnituru, podając jedynie obwód klatki piersiowej i obwód pasa.

jak kupić garnitur

Co więcej, jeśli jesteśmy w dobrym sklepie, to dostajemy do zmierzenia wszystkie części garnituru, wraz z butami, koszulą i krawatem bądź muszką. Te wszystkie elementy są niezbędne, aby sprawdzić, jak układa się garnitur.

Materiał na garnitur męski

Garnitury są wykonywane z wełny z dodatkiem – zarówno letnie wersje, jak i standardowe. Nie oznacza to jednak, że letni garnitur z wełny będzie jeszcze bardziej grzał niż słońce w upalny dzień. W letnich tkaninach wełnianych stosuje się specjalny splot, który pozwala na swobodny przepływ powietrza i dodatkowo może dawać uczucie chłodu.

Wybór materiału powyżej 85% wełny może wiązać się z obieraniem się garnituru, mogą na nim zostawać zanieczyszczenia, nitki, włoski. Skład o bardzo wysokiej zawartości wełny brzmi bardzo zachęcająco, jednak może spowodować konieczność częstego czyszczenia marynarki lub spodni.

Jak powinna leżeć marynarka?

Marynarkę od garnituru dobieramy na podstawie obwodu klatki piersiowej, umożliwia to dopasowanie klap do torsu i zazwyczaj powoduje dopasowanie marynarki w ramionach. Trzeba jednak pamiętać, że każde ciało jest inne, więc mogą pojawić się problemy, np. u panów z bardzo umięśnionymi ramionami i barkami. Może to się wiązać z niestandardowym kątem opadu ramienia (w standardowych marynarkach jest on niewielki, jednak wraz z rozrostem mięśni szyi i barków kąt się powiększa) – bardzo umięśnione barki mogą spowodować duże trudności z doborem garnituru, jedyną alternatywą może być szycie na miarę.

Marynarka nie powinna rozwierać się na poziomie brzucha, w pozycji stojącej musi być zapięta, elegancko jest ją zapiąć na jeden guzik (nawet jeśli jest ich więcej, ale to również zależy od modelu).

Rękawy powinny sięgać delikatnie za kostkę nadgarstka. Marynarkę koniecznie trzeba mierzyć z koszulą, ponieważ jej mankiet powinien wystawać spod rękawa marynarki na 0,5 cm do 1 cm.

Jak powinny leżeć spodnie od garnitury?

Najważniejszym elementem jest swoboda chodzenia i siadania. Nawet pięknie wyglądające spodnie od garnituru, które cisną, gdy się siada, nie są dobrym rozwiązaniem – najprawdopodobniej pękną. Zbyt szerokie dodadzą komizmu – nie chcemy przecież wyglądać jak Charlie Chaplin.

Spodnie od garnituru mierzy się wraz z butami, wysokość obcasa wpływa na ich układanie się. Spodnie powinny delikatnie zakrywać buty.

Mierząc garnitur w sklepie, nie zapomnij o naszych radach, chociaż sprzedawca na pewno chętnie Ci pomoże.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here