Jak dbać o skórzane meble? 3 najważniejsze zasady

0
286

Skórzane meble są piękne i funkcjonalne, jednak żeby doskonale wyglądały i świetnie służyły przez długi czas, trzeba o nie odpowiednio dbać. Nie jest to wielkie wyzwanie, ale niestety na ten temat powstało też mnóstwo fatalnych porad, więc warto trochę tę wiedzę uporządkować.

Tego na pewno nie wolno robić

Z całą pewnością nie można zaniedbać mebli skórzanych. Wymagają one może niezbyt częstej, ale regularnej konserwacji. Jednak jest coś jeszcze gorszego niż zaniedbanie – używanie domowych receptur, na przykład dziwnych mieszanin oliwy i octu. Dlaczego? To bardzo proste. Żeby to sobie uzmysłowić warto zacząć od sprawdzenia, jak naprawdę wyglądają nowoczesne meble skórzane. To na przykład taka propozycja: https://www.polipol-international.pl/lavita.html. Kontrastowe szwy, skóra pierwszej jakości, nogi chromowane – użycie domowych receptur, których konkretny skład jest właściwie nieznany, bo stężenia są dowolne, grozi zniszczeniem przynajmniej jednego z tych elementów. Przy okazji nie jest to ani trochę tańsze niż zakup profesjonalnych środków.

Regularne czyszczenie

Meble ze skóry naturalnej generalnie nie wymagają przesadnie częstego czyszczenia. Często wystarczy jedynie raz na kilka tygodni je przemyć. Czym? Najlepiej środkami zalecanymi przez producenta. Czasem mówi się o wodzie z płatkami mydlanymi, ale zważywszy na fakt, że dziś trudno mieć pewność co do jakości samego mydła i jego składu, to lepiej będzie poszukać gotowego produktu myjącego albo koncentratu. Tu bardzo ważne jest, żeby skóry nie przemoczyć. Mogą od tego powstać bardzo trudne do usunięcia zacieki, a struktura skóry ulegnie mniejszemu lub większemu osłabieniu.

Do zmywania widocznych plam – z wina, długopisu i tak dalej – można użyć dedykowanych środków. Mają one formę pisaka albo „kamienia”. Tutaj też trzeba kierować się zaleceniami producenta, bo często po tej operacji może być wymagane zakonserwowanie skóry.

Jak konserwować meble skórzane?

Mycie usuwa zabrudzenia, ale na dłuższą metę może też osłabiać skórę, usuwając z niej różne warstwy ochronne. Trzeba je więc odnawiać. Najczęściej robi się to środkami z dodatkiem wosków. Chodzi o to, aby skórę w zewnętrznej warstwie natłuścić, dzięki czemu z jednej strony pozostanie ona elastyczna, a z drugiej – wytworzy się na niej dodatkowa warstwa ochronna, która zapobiegnie wiązaniu się brudu ze skórą.

Przeważnie wybierać można pastami, kremami, a nawet aerozolami lub produktami o konsystencji masła, a decyzję podejmuje się na podstawie (ponownie) instrukcji producenta i własnych upodobań. Ważne też jest, żeby odpowiednio z instrukcją na danym produkcie później przeprowadzić polerowanie skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here