Doradztwo kredytowe w pytaniach i odpowiedziach

Kredyt gotówkowy to poważne zobowiązanie na przyszłość. Szczególnie istotną rolę, przybiera przy wysokich kwotach oraz długich okresach spłaty (kredyt hipoteczny). Co warto wiedzieć przed zawarciem umowy i w jaki sposób może nam pomóc doradca kredytowy?

Kim jest doradca kredytowy?

Doradztwo kredytowe należy traktować jako spokojną analizę faktów. Nasz „finansowy drogowskaz” wskaże mankamenty rozpatrywanych propozycji, a także poleci wybór korzystny z perspektywy klienta. Doradca kredytowy nie zakłada przyjęcia określonego zobowiązania. Jest raczej osobą porównującą możliwości. Powinien przy tym zachować pełną bezstronność swoich opinii.

Z tego rozwiązania najczęściej korzysta się przy wysokich kredytach hipotecznych. Zła decyzja jest w tym przypadku obarczona dużym ryzykiem. Własne doświadczenia konsultuje się z ekspertem, aby nie wpaść w pułapkę finansową.

Jak zarabia doradca kredytowy?

Osoba na tym stanowisku posiada szerokie spektrum możliwości. Może pobierać opłaty za porównywanie opcji (poradę) lub prowizję za efekt swoich działań.

Szczególną grupą będą doradcy finansowi, współpracujący z danym bankiem (pośrednicy). Udanie się do placówki i omówienie kredytu może być działaniem pozytywnym. Pośrednicy często otrzymują niskie prowizje za „zdobytego klienta” lub też opierają się wyłącznie na umowie z bankiem/firmą macierzystą. Mają jednak za zadanie nakłonienie interesanta do skorzystania z usług pracodawcy. Kiedy będzie to działanie pozytywne? Gdy kredytobiorca sam przeanalizuje ofertę i uzna, że w danym miejscu faktycznie warto starać się o kredyt, a porównywane opcje znajdują się w ofercie pośrednika.

Ograniczone czy pełne zaufanie?

Decyzja wydaje się oczywista i intuicyjna. Doradztwo kredytowe powinno pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na pytania. Pod żadnym pozorem kredytobiorca nie może opierać się wyłącznie na wyliczeniach eksperta, bo nigdy nie ma się stuprocentowej pewności zamiarów.

To prosta droga do podjęcia korzystnych decyzji, ale z perspektywy nieuczciwego doradcy. Elementarna wiedza oraz znajomość finansów jest wskazana. Mowa tutaj o rozróżnieniu kosztów kredytowych stałych, zmiennych, stopie RRSO oraz całkowitej kwocie do zwrotu. Wraz z dużymi kredytami często oferowane są produkty dodatkowe. Może to stanowić kolejne źródło dochodów dla doradcy, dlatego warto podchodzić do nich z dystansem.

Pośrednik, czy doradca kredytowy?

Doradca kredytowy w myśl przepisów z 2017 roku musi posiadać zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego. Ukróciło to proceder doradztwa osób, które nie miały nawet elementarnej wiedzy o oferowanych usługach.

Obecnie doradcy kredytowi najczęściej świadczą usługi przy kredytach hipotecznych. Nie powinno się mylić ich z pośrednikami, ponieważ zajmują się zupełnie innymi obszarami.

Pośrednik finansowy to najczęściej ekspert kredytowy. Informuje on klienta o pobieranym za swoją pracę wynagrodzeniu oraz pracuje w dużej firmie. Doradca kredytowy różni się od pośrednika stopniem niezależności. Współpracuje oczywiście z instytucjami finansowym, ale w szerszym zakresie. Dlatego nie jest powiązany z konkretnymi bankami, co pozwala na większą bezstronność osądów.

Informacje dodatkowe: Jeżeli zależy nam na dobrych warunkach kredytu, warto skorzystać z oferty doradców kredytowych OptymalnyKredyt.pl – wiecej informacji znajduje się na stronie internetowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here