Dawniej większość dietetyków uważała, że zdrowa dieta powinna składać się w znacznej części z węglowodanów. Ludzie spożywali zatem ogromne ilości kasz, makaronów, pieczywa czy owoców i warzyw, a jednak po takich daniach wcale nie czuli się dobrze czy komfortowo. Całkiem niedawno odkryto natomiast, że dla niektórych osób o wiele lepszym rozwiązaniem jest dieta niskowęglowodanowa. Jak jednak zacząć ją stosować? Dieta niskowęglowodanowa – jak ułożyć sobie jadłospis?

Taka dieta musi zawierać jak największą ilość białka oraz tłuszczu. Tymi dwoma makroskładnikami należy bowiem zastąpić sobie energetyczne węglowodany. Ludziom najtrudniej jest to zrobić w godzinach porannych, bo przyzwyczaili się oni do spożywania płatków bądź kanapek na śniadanie. Jak znaleźć dla nich alternatywę? Otóż trzeba zacząć zastępować je posiłkami białkowo-tłuszczowymi. Świetnym pomysłem na rozpoczęcie dnia będzie zjedzenie wartościowej jajecznicy. Można ją usmażyć na maśle bądź smalcu, dodając do niej kilka plasterków boczku lub szynki, a także cebulką, szczypiorek i pomidory. Oczywiście do takiej jajecznicy nie wolno wtedy dodawać pieczywa, dlatego jeśli ktoś nie jest w stanie zjeść jej „samej”, zawsze może zastąpić ją słodkim omletem. Można go przygotować z samych jajek, dodając do nich odrobinę odżywki białkowej, jakąś substancję słodzącą i smażąc na oleju kokosowym. Takie śniadanie zapewni człowiekowi zastrzyk z samego rana.

A co z pozostałymi posiłkami? Co powinno się jeść na takiej diecie w trakcie pory obiadowej czy podczas kolacji? Przede wszystkim mięso. Kurczak, wołowina i indyk są bogate w wartościowe i łatwo przyswajalne białko. Mają też niewielką ilość tłuszczu, który też jest organizmowi potrzebny. Od czasu do czasu można też zjeść wieprzowinę, jednak dietetycy raczej jej nie zalecają. O wiele lepsze dla ludzkiego zdrowia są ryby, zwłaszcza te tłuste, które doskonale pasują do past czy sałatek. Osoby, które spożywają regularnie tego rodzaju posiłki, są szczęśliwsze i znacznie zdrowsze.

www.bibise.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here