Depilacja laserowa to skuteczny i prosty sposób na pozbycie się zbędnego owłosienia z ciała. Tę metodę wybierać coraz więcej Pań. Zabiegi usuwania owłosienia laserem mogą być wykonywane zarówno w salonach i klinikach piękna, jak i w domowym zaciszu. Jednak wiele z Pań nie wie, że lasery do depilacji różnią się od siebie, a z ich możliwości nie może skorzystać każda z nas. Co więcej, u niektórych osób ten zabieg medycyny estetycznej, nawet jeśli jest możliwy do wykonania, przyniesie niewielki skutek. Zobacz, który laser wybrać do depilacji.
Depilacja laserowa dla kogo?
Zabiegi depilacji laserowej najlepsze efekty przynoszą u kobiet o jasnej karnacji i ciemnych, mocnych włosach. Nie oznacza to jednak, że Panie o jasnym i delikatnym owłosieniu nie mogą skorzystać z tej metody depilacji. Muszą one jednak pamiętać o konieczności wybrania odpowiedniego rodzaju lasera. Z depilacji laserowej nie mogą natomiast korzystać kobiety w ciąży, przyjmujące leki fotouczulające, cierpiące na choroby skóry, zaburzenia pigmentacji, cukrzycę insulinozależną, nowotwory, nietypowe brodawki skórne, padaczkę. Przeciwwskazania do laserowej depilacji występują również przy świeżej opaleniźnie, uszkodzeniach skórach oraz bliznach.
Jak działa depilacja laserowa?
Większość laserów do depilacji wykorzystuje technologię świetlną. Działa ona na melaninę w skórze, a jej impulsy rozkładają ją – dzięki czemu włosy nie ma się czym żywić i obumierają. Aby partia ciała poddanej zabiegowi faktycznie była gładka, konieczne jest wykonanie serii zabiegów, które zazwyczaj rozkładają się na parę miesięcy. Pierwsze 6 depilacji laserowej wykonuje się w ciągu 6 tygodni, a następne co parę miesięcy. Konieczne jest też przeprowadzenie zabiegów przypominających depilacji raz na rok.
Rodzaje laserów do depilacji
Podczas depilacji laserowej gabinety kosmetyczne wykorzystują różne urządzenia, stąd też można mówić o różnych metodach pozbywania się zbędnego owłosienia z ciała.
Pierwszą opcją, a zarazem najdroższa są lasery diodowe. Zabiegi wykonywane w tej technologii przynoszą najlepsze efekty, jednak trzeba pamiętać, że koszty depilacji są w ich przypadku najwyższe. Depilacja laserem diodowym może również powodować ból, wynika to z tego, że urządzenie pracuje na wysokich obrotach i jest do niego potrzebny dobry system chłodzenia, który posiada mała liczba salonów.
Tańszą, ale równie skuteczną metodą depilacji są zabiegi laserem Nd-Yag. Zabieg w przypadku tego urządzenia opiera się na przenikaniu światła do naczyń krwionośnych, które
znajdują się na dnie mieszka i uszkadzaniu go. Włosy pozbawione substancji odżywczych obumierają.
Depilacja IPL – to najstarsza metoda depilacji laserowej. Urządzenia do epilacji powaliły się na rynku stosunkowo dawno i obecnie uważane są za mało skuteczne. Mała moc sprawia, że trudno jest im „uśmiercić” cebulki włosa. Często w przypadku depilacji laserowe IPL występuje zjawisko uśpienia włosa, czyli jego obumarcia na 2-3 lata, a potem odrodzenia się.
Depilacja laserowa dla jasnych włosów
Najwięcej kontrowersji budzi laserowe usuwanie owłosienie w przypadku jasnych włosów. Wielu ekspertów przyznaje, że pozbycie się jasnego owłosienia za pomocą lasera jest niewykonalne. Inni podpowiadają, że rozwiązaniem jest zastosowanie depilacji fotodynamicznej, gdzie wykorzystuje się barwnik i laser 808-810.