Mówią, że sport to zdrowie. Jednak ten uprawiany wyczynowo ma tak naprawdę niewiele wspólnego ze znaną nam powszechnie rekreacją. Zawodowi sportowcy są narażeni na ogromne przeciążenia i ryzyko kontuzji. Na szczęście młodym adeptom sportu przychodzi z pomocą współczesna nauka i zaawansowane badania biochemiczne. To one podpowiadają im, jaką dyscyplinę wybrać.
Testy biochemiczne a wybór specjalizacji
Nie jest tajemnicą, iż ludzie różnią się od siebie pod względem fizycznym i psychicznym. Toteż to, co dla jednego jest łatwe i przyjemne, dla drugiego może stanowić barierę nie do pokonania. Podobnie jest w sporcie. Genetyka i naturalne predyspozycje psychofizyczne determinują wybór przyszłej specjalizacji. Organizmu nie można przecież oszukać.
Testy biochemiczne jednoznacznie wskażą czy zawodnik ma predyspozycje szybkościowe, czy wytrzymałościowe. Na tej podstawie zostanie on zakwalifikowany do konkurencji biegowych bądź też wytrzymałościowych. Rozpoznanie i wstępne oględziny mogą być kluczem do przyszłych sukcesów sportowych.
Co mogą powiedzieć badania biochemiczne o zawodniku?
Przede wszystkim określają one ogólną kondycję organizmu zawodnika. Na ich podstawie można wywnioskować czy nie cierpi on na żadne przewlekłe choroby. Ponadto mówią one o tym, w jakim stanie są narządy wewnętrzne młodego adepta. Testy biochemiczne są też wyznacznikiem przyszłego treningu. Dzięki nim można określić, gdzie sportowiec ma jeszcze rezerwy. Niemniej w osiąganiu sukcesów najbardziej pomaga odrobina talentu i zamiłowanie do ciężkiej pracy. To ono zazwyczaj decyduje o ewentualnym sukcesie bądź sromotnej porażce.
Badania biochemiczne wyniki krwi i reżim pokarmowy stanowią jedynie jeden z czynników kariery sportowej. One pozwalają jedynie wskazać obszary, w których możliwa jest poprawa. Nie zastąpią jednak potu i wysiłku, który należy włożyć w codzienne treningi. To od porozumienia na linii trener- zawodnik zależy rozwój przyszłej kariery. Jeśli przebiega ono wzorcowo, to jest większa szansa na zdobywanie laurów.
Badania biochemiczne a rodzaj treningu
Badania te pozwalają na przykład określić czy zawodnikowi służy trening na dużych wysokościach, czy wpływa na niego niekorzystnie. Dzięki nim można także ustalić, jak jego organizm reaguje na wysokie i niskie temperatury i ile czasu potrzebuje na regenerację po wzmożonym wysiłku. To bardzo istotna wskazówka, gdyż o ewentualnym podium decydują często centymetry bądź ułamki sekund. By być lepszym od rywali, należy zmusić organizm do sięgnięcia do rezerw. Badania biochemiczne pozwalają właśnie skorzystać z nich w odpowiednim momencie.