Czy kajak 2 osobowy jest stabilniejszy od 1 osobowego?

Zaczynając przygodę z kajakami, często martwimy się o możliwe wywrotki. Wizja wpadnięcia do zimnej wody niekoniecznie napawa nas optymizmem. Dlatego też przy wyborze pierwszego kajaka, bardzo ważna jest dla nas jego stabilność.

W takim razie pierwszym wyborem przy jakim stajemy jest dobranie wielkości. Lepiej będzie nam się pływało w mniejszym, pojedynczym, czy dużym kajaku? Tym pytaniem się tutaj zajmiemy.

Rozmiar kajaka a jego właściwości

Ogólna zależność jest prosta. Większa szerokość i ciężar przekładają się na stabilność. Wydaje się zatem, że znaleźliśmy odpowiedź na nasze pytanie – jako większe i cięższe, kajaki dwuosobowe z pewnością będą stabilniejsze.

Powyższe stwierdzenie możemy uznać za regułę, jednak znajdziemy takie jedynki, które stabilnością pobiją niejedną dwójkę. Wystarczy wiedzieć na co zwracać uwagę.

Najstabilniejsze kajaki na rynku

Jeśli szukamy absolutnie stabilnej łodzi, na której możemy nawet stanąć, powinny zainteresować nas kajaki wędkarskie. Są one ciężkie i szerokie, ale zarówno jedynki i dwójki charakteryzują się niezrównaną stabilnością. W tym przypadku, nie sposób ocenić czy jedynka, czy dwójka jest stabilniejsza.

Takie równouprawnienie widzimy tylko w przypadku kajaków wędkarskich. W przypadku każdego innego rodzaju to kajak 2 osobowy jest tym stabilniejszym. Mimo to pamiętajmy, że jedynka dla amatora będzie o wiele łatwiejsza w prowadzeniu niż sportowa dwójka.

Jak widać, w swych kategoriach dwójki zdecydowanie wygrywają. Są one zdecydowanie stabilniejsze same z siebie. Pamiętajmy jednak, że za stabilność odpowiada nie tylko kajak, ale również my sami. Na nic nam najspokojniejsza dwójka, jeśli trafi nam się „niestabilny” towarzysz. W jedynce sami jesteśmy odpowiedzialni za utrzymanie się na wodzie, co sprawia, że możemy mieć mniejsze szanse na wywrotkę płynąc solo. Oczywiście, zależy to od umiejętności naszych i potencjalnego towarzysza.

Niezależnie ile będziemy czytać, nie wyczujemy w ten sposób jaki styl pływania nam odpowiada. Najlepiej wybrać poprzez doświadczenie – pokonać kilka spływów w różnych kajakach. W ten sposób dowiemy się w jaki sposób najprzyjemniej nam się pływa.

Artykuł Przygotowany przez: Sklep GoKajak.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here