Wzniesiony w XIV wieku zamek Tocnik to jedno z ciekawszych miejsc, którymi mogą się pochwalić Czechy Środkowe. To z jednej strony budowla przyciągająca pięknem architektury i wartością historyczną, z drugiej – ciekawy zabytek, którego zwiedzenie każdemu może sprawić wiele radości. Zorganizowane wycieczki, mimo atrakcyjności tego miejsca, zaglądają tu sporadycznie. W efekcie każdy może cieszyć się tu spokojem oraz wspaniałą atmosferą, którą ten niezwykły zamek urzeka najmocniej.

Zamek ten powstał pod koniec XIV stulecia. Miał on z jednej strony służyć jako budowla o charakterze obronnym, z drugiej miał pełnić rolę królewskiej rezydencji. Wacław IV włożył zatem sporo wysiłku i pieniędzy w budowę tego zamku. Niestety burzliwa historia oraz częste zmiany właścicieli sprawiły, że zamek ten często zmieniał swa formę oraz przeznaczenie. W XVII wieku służył on przykładowo jako więzienie, w którym przetrzymywano wyjątkowo groźnych przestępców. Zniszczenia w okresie wojny trzydziestoletniej oraz późniejsze konflikty sprawiły, że zamek w czasem zaczął niszczeć. Już w XIX wieku był on malowniczą ruiną. Dziś jego pozostałości przyciągają, a spacer wśród malowniczych ruin tego zamku każdemu może sprawić wiele radości. Bez wątpienia jest to zabytek, który zasługuje na uwagę ze strony turystów.

Czechy Środkowe to kraina pięknych zamków. Każdy z nich może być atrakcyjnym celem wycieczki. Dla tych, którzy lubią miejsca mniej znane, zamek Tocnik może się okazać miejscem wymarzonym. To zabytek, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi w czasie podróży po środkowej części państwa czeskiego.

http://www.turistiko.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here