Co to jest astygmatyzm

Obcobrzmiący astygmatyzm okazuje się być jedną z trzech najpopularniejszych wad wzroku. Choćby ze względu na częstość występowania warto przyjrzeć się bliżej temu zjawisku i dowiedzieć się czym jest, jakie wywołuje objawy czy wreszcie- jakie są skuteczne środki zaradcze.

Astygmatycy widzą niewyraźnie i nieostro, jednak ostrość widzenia korygowana jest za pomocą okularów i soczewek kontaktowych lub w niektórych przypadkach z użyciem lasera.

Okiem astygmatyka

W zdrowym oku promienie światła skupiają się w jednym punkcie, którym jest siatkówka. Inaczej sytuacja wygląda u osób dotkniętych astygmatyzmem. W takiej sytuacji, w wyniku nieprawidłowości krzywizn, światło załamuje się i skupia się nie w jednym, a dwóch punktach, co jest bezpośrednią przyczyną nieostrego widzenia.

Wyróżniamy kilka rodzajów astygmatyzmu

Astygmatyzm rogówkowy  (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm) wynika ze zmodyfikowanego kształtu rogówki. Prawidłowa- przypomina wycinek kuli- natomiast w przypadku tego rodzaju wady przywołuje na myśl raczej wycinek piłki do gry w amerykańskie rugby. To najpopularniejsza odmiana astygmatyzmu, która charakteryzuje blisko 98  procent przypadków. Kolejna to astygmatyzm soczewkowy, który wynika z nieprawidłowego kształtu soczewki odbiegającego od normy. Najczęściej powodem jest wrodzona wada, choć zdarzają się przypadki powikłań po zaćmie.

Inne rozróżnienie wskazuje na nadwzroczny oraz krótkowzroczny astygmatyzm, które różnią się ze względu na umiejscowienie obu ognisk, w którym skupiają się wiązki światła. W przypadku nadwzroczności znajdują się poza siatkówką, odwrotnie (czyli przed) ma to miejsce w krótkowzroczności. Istnieje jeszcze wariant mieszany.

Najpopularniejsze objawy astygmatyzmu

To,co charakteryzuje osoby z astygmatyzmem to zamglone pole widzenia. Zarówno obiektów położonych daleko, jak i bliżej. To pierwszy niepokojący objaw, który powinien obudzić czujność i powodować wizytę u okulisty. Symptomami współtowarzyszącymi są bóle głowy zlokalizowane w okolicy czoła, częste mrużenie oczu w celu polepszenia widzenia, a także przecieranie oczu lub nakierowywanie głowy w taki sposób, by zmaksymalizować prawdopodobieństwo lepszego obrazu. W początkowym stadium wady lub niewielkim jej nasileniu jedynym objawem może być mruganie, które- podobnie jak pozostałe zabiegi- służy złudnemu zwiększeniu ostrości wiedzenia. Widziane kształty mogą zmieniać kontury, rozmywać się. Linie proste często widziane są jako krzywe. Którykolwiek z objawów powinien skutkować wizytą u lekarza, ponieważ wadę można skutecznie korygować. Im wcześniej, tym lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here