Oczekiwanie na dziecko jako jeden z najbardziej absorbujących i wyjątkowych momentów w życiu kobiety wiąże się z ze zdrowym trybem życia, badaniami kontrolnymi oraz ogólną ostrożnością w wielu aspektach. Niekiedy, przyszła mama, pomimo pozytywnego testu ciążowego (lub słabo dodatniego) oraz braku początkowych dolegliwości zaczyna odczuwać groźne objawy, które sygnalizują, iż dzieje się coś nie tak. Mogą pojawić się silne krwawienia z dróg rodnych, jednostronne bóle macicy i okolicy barków, silne wymioty czy zawroty głowy i poty. Po natychmiastowej diagnozie lekarskiej okazuje się, że jest to ciąża pozamaciczna – przyczyny jej powstawania mają różne podłoże.
Ciąża ektopowa (innymi słowy- pozamaciczna) jest wynikiem nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka. Najczęstsze przypadki, mówią, że lokalizuje się on w jajowodzie, ale innymi miejscami, mogą być szyjka macicy, czy okolice jamy brzusznej. W takich okolicznościach płód nie ma szans na prawidłowy rozwój, dlatego też konieczne jest usunięcie embrionu, ponieważ ciąża pozamaciczna (i krwotok wewnętrzny nią spowodowany) może prowadzić do śmierci.
Do najczęstszych przyczyn ciąży ektopowej zalicza się zmiany w jajowodach, powstałych wskutek m.in. infekcji, chorób wenerycznych, zapalenia przydatków czy endmotriozy. Jednym, ze źródeł może być nawet… nieleczona próchnica, co ma związek z wędrówką bakterii i wywoływaniem stanów zapalnych w organizmie.
Szybka interwencja lekarska jest niezmiernie ważna, gdyż ma to wpływ na dalszą płodność kobiety. Wczesne wykrycie ciąży pozamacicznej i jej usunięcie (niekiedy związane również z usunięciem jajowodu) może przyczynić się prawidłowego przebiegu ciąży w przyszłości- jednak należy pamiętać, że aby znów zacząć starać się o dziecko, należy odczekać minimum trzy miesiące.
W tym trudnym i możliwe traumatycznym okresie ważne jest wsparcie najbliższych osób. Równowaga psychiczna jest jednym z najważniejszych elementów dbania o zdrowie- a ono, w przypadku starania się o potomstwo odgrywa kluczową rolę.