Środkową Chorwację turyści zwykli kojarzyć głównie ze stolicą kraju, jednak nie tylko Zagrzeb zasługuje na ich uwagę. Pięknym miastem jest również Karlowacz, który zachwyca starym rynkiem i ciekawymi zabytkami. Jednym z nich jest zamek Dubrovac z XIV wieku, który dawniej służył jako siedziba chorwackich rodów książęcych. Urzędowali tu i przedstawiciele rodu Zrinskich i Frankopanów.
Samo miasto ma dość krótką historię. Jego powstanie oraz rozwój wiąże się przede wszystkim z powstaniem w XVI wieku Pogranicza Wojskowego. Jego głównym celem miała być ochrona przez Turkami. W związku z tym w XVI wieku arcyksiążę Karol zadecydował o budowie twierdzy, która miała stać się siedzibą komendanta wojskowego. Mieszkańcy miasta, w zamian za gotowość do obrony granic, otrzymywali od władcy liczne przywileje. Kolejny pas fortyfikacji powstał w XVIII wieku z inicjatywy cesarzowej Marii Teresy.
To, co najciekawsze, znajduje się jednak w okolicach miasta. To Jeziora Plitvickie. Jest ich 16, zaś ze względu na ochronę ich piękna objęte zostały ochroną jako park narodowy. Oprócz jezior na terenie parku można podziwiać również piękne wodospady, przy czym największe wrażenie robi na turystach Wielka Kaskada.
Ci, którzy zarezerwują sobie noclegi w tak wyjątkowym mieście jak Karlowacz, mogą liczyć na możliwość urządzania licznych wycieczek w okolicę tej miejscowości. Atrakcji jest wiele, zatem na nudę w czasie urlopu nikt tu narzekać nie powinien.

www.willagreenhouse.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here