Choroba wieńcowa - przyczyny

Boli mnie serce! – ileż to razy słyszymy takie skargi, wypowiadane przez osoby z naszego otoczenia. Nie zawsze zwracamy na nie uwagę – ot, takie tam zwykłe powiedzenie, zupełnie bez znaczenia. Tymczasem bóle w klatce piersiowej, określane popularnie jako bóle serca, mogą być bardzo ważnym objawem groźnych chorób, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci. Wśród najpoważniejszych chorób jest z pewnością choroba wieńcowa, zwana również chorobą niedokrwienną serca lub chorobą wieńcową.
Serce, jak każdy organ, musi być zasilane tlenem i składnikami pokarmowymi niezbędnymi do przemiany energii. To oznacza, że do serca musi być dostarczana odpowiednia ilość natlenionej, pełnej składników pokarmowych krwi. Jeśli z jakiegoś powodu krew nie zostanie dostarczona na czas, albo jej ilość jest nieodpowiednia – serce nie zostanie zaopatrzone w niezbędne produkty. Skutkiem niedotlenienia i niedożywienia serca jest martwica fragmentu organu – stan który potocznie określa się mianem zawału serca. Rozległy zawał serca może skutkować natychmiastowym zawałem. Zawał o mniejszym rozmiarze może być leczony, a przy właściwej rehabilitacji chorzy mają szansę na całkowite wyleczenie.
Choroba wieńcowa – przyczyny której są najczęściej związane z trybem życia oraz dietą, powstaje przede wszystkim na skutek zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, które zasilają serce. Naczynia wokół serca tworzą charakterystyczny splot przypominający wianek oplatający mięsień, stąd nazwa schorzenia. Jeśli ilość cholesterolu we krwi znacznie przekracza dopuszczalne normy na ścianach naczyń odkłada się nadmiar tego lipidu, a w skrajnych przypadkach płytka cholesterolu może być tak gruba, że całkowicie zamknie światło naczynia krwionośnego. To właśnie taki stan zagraża zdrowiu pacjenta. Zamknięcie światła powoduje zakrzep naczynia i uniemożliwia dostarczenie do serca tlenu oraz składników niezbędnych do procesów metabolicznych.
Wśród osób szczególnie zagrożonych chorobą wieńcową są:
– osoby starsze (mężczyźni po 45 roku życia a kobiety po 55),
– otyli,
– chorzy na cukrzycę,
– osoby, które w rodzinie miały przypadki chorób wieńcowych,
– chorzy na cukrzycę typu 2,
– osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze,
– osoby mające podwyższony poziom cholesterolu we krwi.
Do powstania i rozwoju choroby wieńcowej mogą również doprowadzić inne nieleczone choroby: kiła, toczeń układowy, skrobiawica, reumatoidalne zapalenie stawów.
Rozpoznanie choroby wieńcowej nie zawsze jest łatwe – głównie z powodu lekceważenia objawów. Szybka właściwa diagnoza daje jednak szanse na całkowite wyleczenie – warunkiem koniecznym jest wyeliminowanie przyczyny. W większości wypadków wystarczy zmiana trybu życia, czyli właściwa dieta, rzucenie palenia, zwiększenie aktywności fizycznej.
Utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała, uprawianie sportu, zdrowe odżywianie, dzięki któremu do organizmu dostarczana jest odpowiednia ilość wszystkich potrzebnych składników pokarmowych, unikanie używek i stresu to czynnik, które są warunkami, dzięki którym można uniknąć choroby wieńcowej serca.

www.niezawal.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZdrowa żywność
Następny artykułPodróże małe i duże

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here