Tradycja noszenia bransolet sięga czasów starożytnych. Na przestrzeni wieków zmieniały się style oraz materiały z których wykonywano te ozdoby; w zależności od epoki i rejonu geograficznego pełniły one rolę ozdobną, były oznaką statusu społecznego bądź stanu cywilnego, bywały również związane z lokalnymi wierzeniami i zakładano je w celu ochrony przed złymi duchami. W każdym jednak przypadku był to jednak ten rodzaj biżuterii, który przyciągał uwagę do rąk i dłoni kobiety.

W czasach nam współczesnych rynki zostały zalane przez ozdoby z tanich materiałów, przez co samo noszenie biżuterii straciło swoją hierarchizującą rolę. Tzw. biżuteria „modowa”, początkowo stanowiąca awangardową alternatywę dla powszechnie kupowanych drogich ozdób, dziś stała się zbyt pospolita i coraz częściej jest odrzucana jako przejaw złego smaku. Uwaga kupujących ponownie zwraca się ku temu co piękne i rzadkie, a do łask wracają kamienie szlachetne. Z tych ostatnich perły cieszą się uznaniem klejnotów, które założyć można niemal na każdą okazję. Z drugiej strony ich zakup nie musi zrujnować naszego budżetu, dostępne są bowiem ich tańsze i droższe gatunki.

Moda na biżuterię zdobiącą dłonie oraz ponowne zainteresowanie perłami spowodowały, iż w ostatnich latach panie ponownie pokochały bransoletki z pereł. Nawet najtańsze z nich wyglądają na nadgarstku dużo lepiej niż plastikowe kulki naśladujące perły, a jeśli zdecydujemy się na ich droższy gatunek, mogą stać się znakomitą ozdobą, którą założymy nawet do najbardziej eleganckiej kreacji.

Kto nie powinien nosić bransolet?

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiej biżuterii, warto zastanowić się, czy rzeczywiście jest ona ozdobą dla nas stworzoną. Biżuteria z założenia ma zwracać na siebie uwagę, ma przykuwać wzrok, kierując go do określonych partii naszego ciała. Piękną szyję lub dekolt znakomicie podkreślimy naszyjnikiem, kolczyki przyciągną wzrok do naszej twarzy. Bransolety i pierścionki zaś zwracają uwagę na nasze ręce i dłonie, są więc wymarzoną biżuterią dla kobiet, które dłonie chcą uczynić swoim atutem.  Bransoleta może optycznie wysmuklić rękę, jeśli będzie noszona nieco wyżej od nadgarstka, jeśli jednak nasze dłonie i nadgarstki nie są czymś, co chciałybyśmy wyeksponować, zapomnijmy o ozdobach rąk i poszukajmy raczej innej biżuterii.

Jak to działa?

Bransoletka z pereł zwróci na siebie uwagę, szczególnie jeśli kamienie te będą wyjątkowo piękne. Biżuteria ta zwróci uwagę na nasze dłonie oraz nadgarstki, zaakcentuje nasze gesty. Przesuwająca się na ręku bransoletka działa na wyobraźnię mężczyzny i stanowi jeden z tych niewerbalnych sygnałów, których znaczenia stanowczo nie doceniamy.

Jaką bransoletkę z pereł kupić?

Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć jest wybór pomiędzy perłami słodkowodnymi a morskimi. Te słodkowodne będą zazwyczaj dużo tańsze, nie są one jednak tak piękne jak perły morskie. Jeśli jednak zdecydujemy się na te ostatnie, pamiętajmy aby poszukać klejnotów wysokiej klasy, szczególnie tych o bardzo wysokim połysku.  Jeśli nasz nadgarstek nie należy do najszczuplejszych, wybierzmy perły o trochę większym rozmiarze i postarajmy się dobrać długość perłowej bransoletki tak, aby swobodnie przemieszczała się na odległość do 10 cm od dłoni. Sklepy mające duży wybór bransoletek z pereł często oferują nieodpłatną usługę zmiany ich długości na życzenie kupującego. Często taką zmianę rozmiaru można zrobić nawet w jakiś czas po zakupie. Kupując biżuterię upewnijmy się czy będziemy mogły zmienić długość bransolety jeśli nie sprawdzi się ona w codziennym użytkowaniu.

Panowie poszukujący bransoletki z pereł jako prezentu dla kobiety, mają często problem z określeniem ich długości. Podpowiadamy zatem: jeśli jesteście w stanie zmierzyć obwód nadgarstka swojej damy, to należy dodać do niego kilka (2-5) cm w zależności od tego jak duże są perły i czy perłowa bransoletka ma ściśle otaczać nadgarstek lub poruszać się wzdłuż ręki swobodnie. Kupno większego rozmiaru nie będzie błędem – zazwyczaj bez problemu uda się skrócić bransoletę. Gorzej może być z jej przedłużeniem, gdyż wymaga to znalezienia i dopasowania dodatkowych kamieni.

Jak nosić?

Niezależnie od tego, czy bransoletkę z pereł nosimy na lewym czy prawym ręku, to należy zawsze pamiętać, iż nie powinien jej towarzyszyć zegarek – ani na tym samym nadgarstku, ani też na drugim. Jeśli mamy kilka bransoletek z pereł (jednorzędowych), możemy założyć je zamiast jednej, wielorzędowej, natomiast zawsze należy zachować umiar – zbyt duża ilość ozdób jest przejawem złego gustu. Idealnie byłoby też, aby bransolecie towarzyszył co najwyżej perłowy naszyjnik albo kolczyki; nie zakładajmy raczej więcej niż dwóch rodzajów biżuterii jednocześnie.

Tych kilka prostych wskazówek to wszystko co powinnyśmy wiedzieć. Reszta jest kwestią naszej wyobraźni i kreatywności. 

Artykuł partnera.