Bolesne zmiany na stopach

Czasami zdarza się tak, że na naszych stopach pojawiają się pewne zmiany, które przynoszą nam ból i dyskomfort podczas chodzenia. Zmiany te nazywamy hiperkeratozami, zazwyczaj pojawiają się w skutek nadmiernego tarcia lub ucisku. Dochodzi wtedy do nadmiernego i przyspieszonego namnażania komórek warstwy podstawnej naskórka.
Oprócz mechanicznego podrażnienia naskórka przyczyną powstawania hiperkeratoz mogą być, deformacje kostne w obrębie stóp, choroby lub czynniki genetyczne.
Przykłady hiperkeratoz to: odciski, modzele oraz pękające pięty. Jak rozróżnić te zmiany?

Rodzaje hiperkeratoz

Odcisk jest to punktowe zrogowacenie, o żółtawym zabarwieniu, odgraniczone od reszty skóry, powodujące duży dyskomfort w trakcie chodzenia. Posiada wrastający w skórę rdzeń tzw. czop rogowy, który może drażnić zakończenia nerwowe, powodując ostry ból.
Modzele z kolei są większe niż nagniotki (odciski). Często pojawiają się na pięcie lub na śródstopiu. Zazwyczaj mają kolor żółty. Podczas ucisku skóra obumiera i wytwarza warstwę rogową naskórka. Ona nie ulega złuszczeniu, tylko narasta stopniowo, tworząc grubą, twardą warstwę ochronną.
Pękające pięty powstają na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Naskórek na podeszwie narasta szybciej, dlatego dochodzi do znacznego zgrubienia skóry pięt. W przypadku braku odpowiednich zabiegów skóra pięt ulega nadmiernemu rogowaceniu i traci naturalną elastyczność. Konsekwencją jest pękanie pięt.

Leczenie

W gabinecie podologicznym można bezboleśnie usunąć objawy nadmiernego rogowacenia. Istotne też jest przy hiperkeratozie aby wyeliminować czynnik wywołujący zmiany. Przede wszystkim należy unikać ciągłego i długotrwałego drażnienia skóry. W przypadku hiperkeratozy stóp konieczny jest dobór wygodnego i prawidłowego obuwia, noszenie skarpet wykonanych z naturalnych surowców i odpowiednia pielęgnacja domowa. Skóra na piętach charakteryzuje się większą grubością dlatego należy pamiętać, że wymaga szczególnego dbania, które zapobiegnie jej rogowaceniu oraz pękaniu.

gabinetpodologiczny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here