Coraz większa ilość pań ma problem z zajściem w ciążę. Nie zawsze jest to wina kobiet, bo czasem przyczyną kłopotów jest niepłodność mężczyzny bądź kiepska jakość jego plemników. Mając co do tego pewne podejrzenia, najlepiej przeprowadzić dokładne badania spermy. Ich wyniki pomagają określić przyczynę niemożności zajścia w ciążę.

Jak uzyskać skierowanie na badania?

Badanie sprawdzające jakość spermy jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby jednak skorzystać z niego zupełnie za darmo, należy uzyskać skierowanie, które może wystawić wyłącznie androlog (specjalista zajmujący się męskim układem płciowym). Istnieje też możliwość wykonania odpłatnego badania nasienia, które przeprowadzane jest głównie w klinikach leczenia niepłodności. Można się do nich wybrać bez skierowania.

Wskazania do przeprowadzenia badania

Każdy mężczyzna, który ma zamiar udać się do kliniki leczenia niepłodności, powinien w pierwszej kolejności wykonać sobie testy nasienia. Zaleca się je w szczególności wtedy, gdy pacjent przeszedł przez poważniejsze zabiegi chirurgiczne ingerujące w jego narządy płciowe bądź był leczony substancjami steroidowymi. Czasami też lekarz może wypisać pacjentowi skierowanie na taki test przed rozpoczęciem leczenia przeciwnowotworowego.

Przygotowanie do badania

Oczywiście dla większości mężczyzn test nasienia będzie powodem do ogromnego stresu. Warto natomiast przed badaniem zadbać o swój stan psychiczny (aby nie zaburzyć wyników), skupiając się na odpoczynku oraz rezygnując ze stosowania używek czy nadmiernej aktywności fizycznej. Kluczowa jest także wstrzemięźliwość seksualna, dlatego osobom skierowanym na badanie nasienia nakazuje się trzy lub pięciodniowy odwyk od stosunków seksualnych. Jeżeli pacjent nie spełni tego wymogu, wyniki będą niemiarodajne, ponieważ w spermie nie znajdzie się odpowiednia ilość plemników.

Przeciwwskazania do wykonania testu

W pewnych sytuacjach badanie należy jednak przełożyć. Jeżeli bowiem umówiony na nie mężczyzna poważnie zachoruje, a jego infekcja objawiać się będzie wysoką gorączką (od 38 stopni C), będzie on zmuszony zrezygnować z wykonania testu w umówionym terminie. Badania spermy nie można również przeprowadzać w momencie przechodzenia przez zatrucia pokarmowe bądź cięższe choroby jelitowe.

Analiza wyników badania

Po uzyskaniu materiału z badania, pacjent może umówić się na wizytę ze swoim lekarzem. Tylko specjalista pracujący w klinice leczenia niepłodności jest bowiem w stanie dokładnie przeanalizować cały skład spermy i ustalić, czy jest on prawidłowy. W razie jakichkolwiek problemów od razu rozpoczyna się leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here