Autorytetów warto szukać w swoim otoczeniu
fot. Pixabay.com

Wzorujesz się na kimś? Chcesz być taki jak ta osoba? Inspiruje Cię do działania? Motywuje i mobilizuje do przekraczania własnych możliwości i poprawiania jakości życia? Jeśli tak, masz do czynienia z autorytetem. Czy warto się na nim wzorować? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/czy-warto-podazac-za-autorytetami/

Zalety i wady wzorowania się na autorytetach

Ktoś, kto jest dla nas autorytetem mobilizuje nas do działania i wnosi bardzo wiele do naszego życia. Może być prawdziwym przewodnikiem, który nie opuści nas, gdy będziemy dążyć do realizacji naszych marzeń i celów, a będzie nam w tym przyjaźnie towarzyszyć i dawać wsparcie. W różnych osobach, w których można upatrywać autorytetów, szukamy nie tylko odpowiednich cech charakteru, lecz również podziwiamy sposób, w jaki żyje i traktuje innych. Z tego więc warto czerpać wzorce. Szczególnie jeśli nasz autorytet ma podobne zasady jak my i dąży do podobnych celów. Często autorytet staje się dla nas bratnią duszą, która wspiera nas w tym, dokąd zmierzamy i daje nam poczucie bycia rozumianym. Autorytet może więc również stać się swego rodzaju mentorem. Poza tym autorytet jest dla nas inspiracją do tego, aby ciągle się rozwijać i uczyć nowych rzeczy.

Jeśli za bardzo dążymy do tego, aby upodobnić się do naszego autorytetu, narzucamy sobie zbyt dużą presję i zatracamy własne granice, wówczas możemy mówić o tym, że oddziaływanie osoby, na której się wzorujemy, jest dla nas niekorzystne. Jeśli natomiast mamy trudności z doścignięciem autorytetu, a wytwarzamy na sobie taką presję, wówczas pojawia się frustracja i złość na samego siebie. Gdy na nasz wzorzec wybierzemy nieodpowiednią osobę, może się okazać, że ma ona na nas destrukcyjny wpływ. Wówczas obniża się nasze poczucie wartości.

Gdzie szukać autorytetów?

Jeszcze do niedawna wzorem do naśladowania byli celebryci, gwiazdy, osoby, które odniosły wielki sukces. Dziś coraz częściej autorytetów szukamy wśród osób, z którymi funkcjonujemy na co dzień. Szczególnie, jeśli dokonują oni w życiu tego, o czym sami marzymy. Jeśli chcemy zwiedzić cały świat, biegać w maratonach czy zdrowo się odżywiać, łatwiej nam to robić mając w swoim otoczeniu kogoś, kto już odnosi sukcesy na tym polu. Warto jednak nie zatracić się w tym naśladowaniu i pamiętać o tym, że jesteśmy przede wszystkim sobą i o własną indywidualność również należy dbać.

Zobacz też: http://www.cowtoruniu.pl/nie-boj-sie-porazki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here