W dzisiejszych czasach aktywność fizyczna jest popularna i coraz więcej osób się do niej przekonuje. Ludzie są bowiem na okrągło uświadamiani (czy to w telewizji, radiu, czy Internecie) o tym, jak wiele zalet niesie ze sobą sport. Nie tylko poprawia naszą kondycję, ale także samopoczucie i zdrowie. Zapobiega powstawaniu miażdżycy i wielu różnych chorób, a co najważniejsze: poprawia funkcjonowanie naszego układ odpornościowego.

Choć jogging jest najbardziej popularną formą sportu, to jednak wiele osób decyduje się na treningi rowerowe. Nie jest to jednak łatwe podczas jesieni i zimy, ponieważ słońce szybko zachodzi i jeżdżenie po zmroku może okazać się bardzo niebezpieczne. Co więc zrobić i jakie akcesoria rowerowe zakupić, aby zapewnić sobie jak największy komfort jazdy i być pewnym, że nic się nie stanie? Dosłownie każdy sklep rowerowy oferuje cały wachlarz różnorakich przedmiotów, dzięki którym inni uczestnicy ruchu drogowego będą nas widzieć.

Świecące wentyle

To idealna propozycja dla wszystkich rowerzystów. Jest to dosyć uniwersalny gadżet, a kosztuje parę złotych (maksymalnie 5). Co to jednak jest? To małe diody (zazwyczaj LEDowe). Przymocowuje się je do wentylu koła rowerowego. Jego działanie jest możliwe dzięki specjalnemu czujnikowi ruchu, a także niewielkiej baterii. Dostępna jest szeroka paleta barw, można wybrać zarówno różowy, żółty, jak i niebieski czy seledynowy. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Trzeba jednak pamiętać, że świecące wentyle działają wyłącznie wtedy, kiedy się poruszamy.

Akcesoria rowerowe tego typu stwarzają wspaniałą iluzję i doskonale oświetlają całe koło od wewnętrznej strony. Co więcej, zazwyczaj każdy sklep rowerowy w komplecie dołącza przejściówkę, którą zakłada się na wentyle. Jest ona całkowicie uniwersalna, więc pasuje do każdego roweru. Dobrze jest zdecydować się na kupno od razu dwóch sztuk, aby móc oświetlić równomiernie oba kółka. Dzięki takim gadżetom nie tylko będziemy z daleka widoczni, ale także zyskamy satysfakcję z posiadania nietuzinkowego gadżetu.

Odblaski do roweru

O tym, jak bardzo są ważne mówi się już w przedszkolu. Prosi się dzieci, aby zakładały koło swoich tornistrów odblaskowe zawieszki i tym podobne przedmioty, aby uniknąć ewentualnej tragedii (zwłaszcza zimą, gdy wracając ze szkoły dzieci zastaje już zmrok). Uczniom w szkole podczas specjalnych zajęć z policjantami niejednokrotnie rozdawano odblaskowe opaski uciskowe. Sprawdzą się nie jednak nie tylko dla dzieci. Z powodzeniem nosić je mogą również dorośli podczas wieczornych, rowerowych przejażdżek.

Nie jest to drogi zakup, a z całą pewnością się przyda. Ich założenie nie jest skomplikowane, wystarczy je „złamać” uderzając lekko w nogę lub rękę. Wówczas oplotą się wokół owej części ciała. Ewentualnie można przyczepić je pod siodełkiem. Rzecz jasna, nie każdy sklep rowerowy oferuje wyłącznie opaski odblaskowe. Takich akcesoriów jest naprawdę wiele. Można zdecydować się na różnorakie breloki czy zawieszki, ale równie dobrze można zarzucić na siebie kamizelkę odblaskową.

Odpowiednie oświetlenie rowerowe

Jeżdżąc po zmroku należy nie tylko zwracać uwagę na to, aby inni nas dostrzegali, ale także żebyśmy w nic przypadkowo nie wjechali (co nie jest trudne w warunkach ograniczonej widoczności). Dlatego niezwykle ważnym aspektem jest zaopatrzenie siebie w dobre, mocne światła rowerowe. Rynek oferuje wiele produktów, które zwiększą nasze pole widzenia.

Może to być przykładowo lampka rowerowa przyczepiana do ramy, a nawet zwykła latarka czy czołówka zakładana na głowę. Co więcej, warto zamontować pod siodełkiem małą lampkę w kolorze czerwonym. Zazwyczaj posiadają różne funkcje (na przykład migania), których celem jest zwrócenie na nie uwagi kierowcy. Jest to pewnego rodzaju ostrzeżenie dla niego, aby wiedział, że ktoś porusza się po drodze.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak widać, zwiększenie swojego bezpieczeństwa po zmroku, kiedy poruszamy się na rowerze nie wymaga od nas inwestowania zbyt dużej sumy pieniędzy. Warto zadbać o takie akcesoria rowerowe, ponieważ mogą nam nawet uratować życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here