Urządzenia mobilne są przez nas wykorzystywane na co dzień – nie tylko do surfowania po sieci, ale również w sprawach zawodowych i do rozrywki. Wszystkie te funkcje doskonale spełniają tablety. Czy możemy zrobić coś, aby dodatkowo poszerzyć zakres ich zastosowania?

Pomocne w tym okażą się rozmaite akcesoria, których na rynku jest mnóstwo. Przygotowywane są one po to, by ułatwić codzienne użytkowanie tego typu urządzeń, zwiększyć poziom ich ochrony, a także pozwolić na wykorzystanie pełni ich możliwości. Oczywiście wszystko to okaże się możliwe, jeśli dokonamy właściwego wyboru produktów.

Klawiatura

Okaże się niezwykle przydatna w sytuacji, gdy chcemy wykorzystać tablet do obsługi pakietu biurowego. Pisanie na klawiaturze ekranowej może okazać się bowiem niewygodne, a w wielu przypadkach także bardzo irytujące. Oczywiście zawsze możemy zakupić urządzenia 2w1, czyli tablety z odpinana klawiaturą, jednak tego typu sprzętu są zazwyczaj drogie i podchodzą raczej pod kategorię notebooków.

Decydując się na klawiaturę do tabletu, powinniśmy zastanowić się, jaki dokładnie model nas interesuje. Na rynku dostępne są przeważnie dwa rodzaje urządzeń:

  • klawiatura przewodowa – podpinana do tabletu za pomocą portu USB lub microUSB. Gwarantuje więc stabilne działanie w każdych warunkach, ogranicza nas jednak długością kabla. Decydując się na jej zakup, powinniśmy więc sprawdzić, jak długim dysponuje kablem,
  • klawiatura bezprzewodowa – na rynku dostępne są modele łączące się poprzez modem Bluetooth lub Wi-Fi. Dzięki nim możemy wygodnie rozsiąść się w fotelu lub na kanapie, bez obawy o ciągnący się kabel. W przypadku modeli Wi-Fi, musimy pamiętać o tym, że pozwolą one na połączenie z tabletem jedynie w przypadku dostępności sieci.

Wybór rodzaju klawiatury nie załatwia jednak całej sprawy. Należy zdać sobie sprawę, że tego typu jest na rynku naprawdę wiele. Z jakością ich wykonania bywa różnie, dlatego nie warto decydować się na modele najtańsze. Przeważnie mają one problemy z prawidłowym działaniem, a także są po prostu słabo wytrzymałe.

W przypadku tworzenia dłuższych tekstów, zaleca się zakup klawiatury wyspowej o większych rozmiarach (miniaturowe wersje mogą być niewygodne), dopasowanych do naszych dłoni i przyzwyczajeń. Niektóre klawiatury posiadają dodatkowe funkcje i wyposażenie. Spośród stosowanych rozwiązań wymienić można chociażby podświetlenie LED, wbudowany touchpad, a także panel solarny, dzięki któremu naładujemy klawiaturę energią słoneczną.

Myszka

Skoro wybraliśmy już klawiaturę, nie mogło zabraknąć również myszki. W tym przypadku także możemy zdecydować się na modele przewodowe bądź bezprzewodowe. Z naszej strony zalecamy drugie rozwiązanie, ponieważ urządzenia tego typu gwarantują nam wygodną pracę w każdych warunkach.

Są to przeważnie myszki działające w oparciu o moduł Bluetotoh. Okaże się przydatna zwłaszcza w przypadku tabletów z niższej półki, charakteryzujących się słabą reakcją i przeciętną precyzją obsługi ekranu dotykowego. To samo tyczy się sytuacji, gdy na przykład oglądamy film lub podłączyliśmy tablet do telewizora.

Co ważne, na rynku dostępne są myszki dedykowane, przygotowane specjalnie dla urządzeń działających pod konkretnym systemem operacyjnym.

Etui

Jest to często niezbędny dodatek, który pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Co ważne, tego typu produkty występują na rynku w wielu różnych odmianach. Niezwykle popularne są zwłaszcza etui z dołączoną klawiaturą. W ten sposób dokonujemy jednego, a nie dwóch zakupów. Jeśli dodatkowo pokrowiec obok klawiatury będzie dysponował wbudowanym touchpadem, wszystko stanie się znacznie prostsze.

Decydując się na zakup etui bądź pokrowca, warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Na rynku dostępne są bowiem zarówno zwykłe nakładki, które ochraniają wyłącznie tył obudowy i krawędzie, jak i bardziej obudowane konstrukcje, które zapewniają kompleksową ochronę. Mogą być to pokrowce z klapką lub zamykane na zamek.

Omawiane produkty wykonywane są z tworzyw sztucznych, kompozycji materiałowych, skóry, a także drewna i metalu. Ostateczny wybór uzależniony jest od naszych upodobań i stopnia ochrony, na jakim nam zależy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie? Oczywiście pod uwagę musimy wziąć rozmiar –  producenci zazwyczaj informują, do jakich tabletów zostały przygotowane pokrowce (podawana jest przekątna ekranu). Na rynku znaleźć można oczywiście produkty dedykowane konkretnym modelom sprzętu. Wiele pokrowców posiada dodatkowe kieszenie, w których możemy przechowywać na przykład dokumenty, a także specjalne stojaki.

Uzupełnieniem takiego zestawu może okazać się folia ochronna na ekran. Zabezpieczać będzie przed zarysowaniami i efektami uderzeń. Warto decydować się na folie wysokiej jakości. Te najtańsze mogą bowiem negatywnie wpłynąć na czułość i reakcję ekranu dotykowego.

Karta SD

Problemem wielu tabletów jest stosunkowo niewielka pamięć wewnętrzna, przez co nie jesteśmy w stanie zainstalować zbyt wielu aplikacji lub przechowywać większych plików. Na szczęście większość modeli obsługuje karty pamięci, które zdecydowanie rozszerzają nasze możliwości.

W większości przypadków tablety obsługują karty typu micro SD, jednak znaleźć można także urządzenia, do których włożymy karty micro SDHC, SDXC, a także większe odmiany. Zawsze przed zakupem należy sprawdzić, jaką maksymalną pojemność karty obsługują nasze tablety.

Uchwyty i stojaki

Bardzo pomocne akcesoria, dzięki którym jesteśmy w stanie zamontować tablet w samochodzie, do blatu lub po prostu postawić urządzenie w pozycji stojącej, co znacznie ułatwia korzystanie z niego (na przykład podczas oglądania filmów).

Tego typu produkty występują zarówno w postaci sporych nakładek, jak i niewielkich elementów przyczepianych na tył obudowy. Zawsze warto sprawdzić, czy okażą się one zgodne z posiadanym przez nas tabletem.

Router

Czym byłby tablet bez dostępu do sieci? Wszystko dostępne modele na rynku obsługują łączność Wi-Fi. W przypadku modułów 3G, 4G/LTE jest nieco inaczej. Korzystają z niego przede wszystkim tablety z co najmniej średniej półki cenowej. W przypadku urządzeń o nieco gorszej jakości pojawić się mogą jednak problemy z prawidłowo łącznością i zasięgiem.

Wszystko to sprawia, że warto zakupić router, który pozwoli zwiększyć zasięg Internetu zarówno w domu, jak i poza nim. Pierwsze zadanie należeć będzie do urządzeń stacjonarnych, natomiast drugie do modeli mobilnych – w ich przypadku podczas zakupu warto zwrócić uwagę na obsługiwane standardy łączności, sposób zasilania (zazwyczaj jest to akumulator, jednak dostępne są także routery zasilane przez kabel USB), a także liczbę obsługiwanych urządzeń.

Co jeszcze możemy kupić?

Oferta rynkowa na akcesoria do tabletów jest bardzo szeroka. W sklepach zaleźć możemy także rozmaite środki czystości, ładowarki, kable i adaptery (USB, HDMI etc.), głośniki czy chociażby specjalne rysiki.

Dokupienie wielu dodatków sprawi, że tablet zmieni się w niewielki komputer, który zagwarantuje nam bardzo komfortową pracę i zabawę. Wszystko to sprawia, że warto się nimi zainteresować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here