Co zrobić, gdy brakuje do pierwszego lub zaistniała konieczność poniesienia większego wydatku? Wszędzie wokół słychać «darmowe pożyczki» lub «gotówka od ręki». Tego typu slogany brzmią naprawdę zachęcająco. Większość osób obawia się zaciągania tego typu zobowiązań, czy rzeczywiście słusznie?
Bezpieczne korzystanie z usług firm pożyczkowych jest jak najbardziej realne. To zwykle pożyczkobiorcy przez własną nieuwagę i niedokładność stają się ofiarami firm pożyczkowych, a tym samym ściągają na siebie problemy. Jedyne, o czym należy pamiętać, to przestrzeganie kilku zasad.
1. Ustalenie kwoty pożyczki
Im będzie ona niższa, tym lepiej. Wysokie pożyczki zwykle sprawiają więcej problemów ze spłatą [1]. Warto dokładnie przekalkulować, na jakie raty możemy sobie pozwolić. Każda z nich nie może być wyższa niż to, co zostaje nam miesięcznie po odliczeniu kosztów utrzymania. Jeśli jest to niewielka kwota, rozważmy opcję rozłożenia pożyczki na większą ilość niższych rat. Tylko wówczas nie nadszarpniemy zbytnio własnego budżetu, a obciążenie będzie mniej odczuwalne.
2. Wybór pożyczkodawcy
Pożyczkodawca powinien być rzetelny, a najlepiej sprawdzony. Jeśli nie posiadamy czyjejś opinii na temat wybranej firmy pożyczkowej, to czeka nas trochę pracy. Warto w tym celu skorzystać z Rejestru Instytucji Pożyczkowych, prowadzonego przez KNF lub z Krajowego Rejestru Sądowego. Dobrym pomysłem jest także samodzielne zweryfikowanie danych widniejących na stronie internetowej lub skontaktowanie się ze Związkiem Firm Pożyczkowych w celu ustalenia legalności działania wybranej instytucji.
Pożyczki na kartę są dokonywane przez banki, organizacje kredytowe i organizacje udzielające mikrokredytów. Kredytobiorcy mają dziś do czynienia z problemem wyboru korzystnej oferty. Przed świętami Nowego Roku szczególnie popularne będą kredyty mikrofinansowe na kartę. Na podstawie Pożyczki na dowód ranking oferty 2019 [2] będzie można ocenić korzyści współpracy z każdą organizacją w oparciu o różne parametry, kwotę pożyczki, termin zapadalności, termin i sposób kredytowania. Sprawdzenie ratingu – to jest pierwszy krok do zaprojektowania intratnego kontraktu.
3. Dokumenty
Pożyczkodawca nie może zabronić pożyczkobiorcy dokładnego zapoznania się z treścią umowy. Czytanie jej w obecności pożyczkobiorcy nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może pojawić się presja z jego strony. Poprośmy o dzień lub dwa na przeczytanie umowy. W tym czasie możemy skorzystać z porady prawnika lub kogoś obeznanego w tej dziedzinie. Przeglądając umowę pożyczki, należy zwrócić uwagę na wszystkie jej elementy, zarówno te bardzo widoczne, jak i te napisane małym drukiem. Niezrozumiałą treść obowiązkowo zaznaczamy i wyjaśniamy nieścisłości w biurze pożyczkodawcy.
4. Pilnuj swoich danych
Dotyczy to zwłaszcza korzystania z usług internetowych firm pożyczkowych. Instytucje te weryfikują swych klientów na podstawie danych osobowych oraz poprzez przelew weryfikacyjny. Jeśli zaistnieje potrzeba przesłania kopii dowodu osobistego, lepiej się powstrzymać przed zaciąganiem pożyczki w danej firmie. Zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo [3]. Instytucje internetowe w przeciwieństwie do stacjonarnych, w większym stopniu narażone są na ataki hakerskie. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzać, czy strony, którymi przesyłamy swoje dane osobowe są szyfrowane i nie zakładać prostych, powtarzających się haseł.
5. Utrzymuj kontakt z pożyczkodawcą
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić w momencie pojawienia się problemów ze spłatą pożyczki jest kontakt z pożyczkodawcą. Najlepiej osobisty. Każdy pożyczkodawca określa warunki, jakie należy spełnić, aby wnioskować o odroczenie spłaty raty kredytowej. Zwykle jest to określona liczba dni poprzedzających nadchodzącą ratę, minimalna ilość rat oraz liczba spłaconych dotychczas w terminie rat. Zawsze jednak można negocjować. To o wiele lepsze rozwiązanie niż zaprzestanie spłat.
[1] http://www.praca-biznes.pl/sciga-cie-komornik-sprawdz-czy-jest-szansa-na-splate-dlugu-bez-zajmowania-mienia/
[2] https://racoongo.com/pozyczki/na-dowod/
[3] https://www.haloursynow.pl/artykuly/kredyt-dla-zadluzonych-moze-byc-bezpieczny,10695.htm