Coraz częściej pracodawcy wymagają od kandydatów znajomości więcej niż jednego języka obcego, a w przeważającej ilości ogłoszeń tym drugim językiem jest język niemiecki. Od przyszłego pracownika wymaga się znajomości rynku, ale też prowadzenia rozmów w obcej mowie i nie chodzi tu wyłącznie o umiejętności gramatyczne, ale przede wszystkim o swobodną komunikację z klientem zagranicznym.
Przykładowe pytania, jakie najczęściej padają na rozmowach rekrutacyjnych przedstawiam poniżej:
1. Erzählen Sie mir bitte etwas über sich (proszę coś o sobie opowiedzieć).
Pytanie-klasyk w każdym języku. Odpowiedź na nie można przygotować już wcześniej w domu i można mieć stu procentową pewność, że ono padnie. Czasem pracodawca doprecyzuje to pytanie, przedstawiając swoje oczekiwania względem odpowiedzi, ale nie zawsze. Trzeba liczyć na swoją kreatywność.
2. Warum haben Sie sich bei uns beworben? (dlaczego chce pan/pani pracować u nas?).
Odpowiedź na to pytanie wymaga również wcześniejszego przygotowania. Koniecznie trzeba przeglądnąć stronę internetową firmy, do której się udajemy i sprawdzić, czym dokładnie się zajmuje, znać jej mocne i słabe strony.
3. Was sind Ihre persönlichen Stärken und Schwächen? (jakie są pana/pani mocne i słabe strony?).
Przed rozmową o pracę warto się nad tym zastanowić, by nie rzucać przypadkowych cech, które akurat wpadną nam do głowy. Trzeba również zastanowić się, dlaczego akurat te cechy wymieniamy – uczymy się uzasadniać odpowiedź.
4. Hätten Sie irgendwelche Fragen an mich? (czy ma pan/pani do mnie jakieś pytania?).
To pytanie również bardzo często się pojawia. W dobrym tonie jest zadanie jakiegoś pytania, ale powinno być ono przemyślane i zgodne z tym, czego oczekujemy ze strony firmy. Można zadać pracodawcy kłopotliwe pytanie, ale trzeba uważać i takie pytania najlepiej poprzedzić innymi.

www.jobston.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here