Pamięć w telefonie

W pamięci telefonów przechowujesz aplikacje, zdjęcia, dokumenty, muzykę i filmy. Co zrobić, gdy kończy Ci się miejsce? Oto kilka sposobów, dzięki którymi zwiększysz wewnętrzną pamięć telefonu.

Wewnętrzna pamięć telefonu

Wszystkie pliki zapisane w smartfonie przechowywane są w pamięci ROM (ang. read-only memory), określanej również mianem pamięci masowej, pamięci wbudowanej czy pamięci wewnętrznej. Pamięć ROM należy odróżnić od pamięci operacyjnej RAM (ang. random-access memory), w której przechowywane są dane uruchomionych aplikacji i procesów.

Wielkość pamięci wewnętrznej uzależniona jest od marki i modelu smartfona. Na sklepowych półkach znajdziesz telefony wyposażone np. w 16 GB, 64 GB, a nawet 128 GB. Na rynku można znaleźć modele z zawrotnie dużą pamięcią wewnętrzną ‒ nawet 1 TB. Tyle miejsca oferuje użytkownikom Samsung Galaxy S10+ .

Warto pamiętać o tym, że w pamięci ROM przechowywane są nie tylko Twoje dokumenty i zdjęcia. Część przestrzeni zajmuje system operacyjny (od 4 GB do 6 GB) oraz zainstalowane przez producenta aplikacje. W efekcie nie możesz korzystać z całej pamięci wewnętrznej telefonu. Jeżeli w specyfikacji telefonu widniej informacja o 16 GB pamięci wewnętrznej, do dyspozycji będziesz mieć około 10‒12 GB.

Jak zwolnić pamięć w telefonie?

System informuje Cię, że w telefonie kończy się dostępna pamięć? Najwyższy czas przeprowadzić generalne porządki. Oto kilka rad, dzięki którym skutecznie wyczyścisz pamięć telefonu i uzyskasz miejsce na nowe pliki.

  • Wyczyść pamięć podręczną ‒ aplikacje, z których korzystasz, podczas działania zapisują w pamięci pliki tymczasowe (cashe), które umożliwiają m.in. szybsze uruchamianie. Dane tymczasowe mogą zapychać pamięć telefonu – z tego powodu warto je regularnie usuwać. W ustawieniach smartfona poszukaj narzędzia „Oczyszczanie”, „Czyszczenie” lub „Menadżer pamięci”. Po uruchomieniu tej funkcji telefon samodzielnie usunie zbędne pliki tymczasowe. Możesz także ręcznie usunąć pliki danej aplikacji. W ustawieniach telefonu znajdź zakładkę „Aplikacje”, wybierz aplikację i wybierz opcję „Wyczyść pamięć podręczną”.
  • Przejrzyj galerię ‒ najwięcej miejsca na telefonie zajmują pliki multimedialne. Minuta nagrania w jakości Full HD (30 kl./s) może zajmować nawet 130 MB, a w jakości 4K – nawet 300–400 MB (dużo zależy od metody kompresji i bitrate’u). Jedno zdjęcie waży z kolei od kilku do kilkunastu MB (w zależności od kompresji i rozdzielczości). Warto co jakiś czas przejrzeć galerię i usunąć niewyraźne, ciemne bądź zdublowane zdjęcia i filmy, które zostały nagrane przypadkiem. Pamiętaj również o plikach zapisanych w folderze Pobrane i Dokumenty – tam też można znaleźć pokaźnych rozmiarów śmieci.
  • Uporządkuj aplikacje ‒ każda pobrana i zainstalowana przez Ciebie aplikacja zajmuje miejsce na telefonie. Aby zwolnić pamięć, wystarczy odinstalować niepotrzebne i nieużywane programy, które pobrałeś dawno temu i zdążyłeś już o nich zapomnieć. Jeżeli będziesz potrzebował danej aplikacji, w każdej chwili możesz ją pobrać ze sklepu.
  • Korzystaj z lekkich wersji ‒ jeżeli wybrałeś telefon z małą ilością pamięci, dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie lekkich wersji popularnych aplikacji (np. Messenger Lite, Facebook Lite, Twitter Lite). Są one w pełni funkcjonalne, a jednocześnie zostały okrojone z mniej potrzebnych i rzadziej używanych funkcji – dzięki temu zajmują mniej miejsca.
  • Przechowuj pliki na karcie pamięci lub w chmurze ‒ pamięć wewnętrzna telefonu to nie jedyne miejsce, w którym możesz zapisywać pliki. Usługi takie jak Dysk Google, Dropbox czy OneDrive pozwolą Ci przechowywać pliki w chmurze, czyli na zewnętrznym serwerze. Będziesz mieć do nich dostęp nie tylko z telefonu, ale także z każdego innego urządzenia podłączonego do sieci. Jeżeli Twój telefon wyposażony jest w odpowiednie gniazdo, dostępną pamięć możesz rozszerzyć za pomocą karty SD. W ten sposób zyskasz kilkadziesiąt, a nawet kilkaset dodatkowych GB. Na zewnętrznej karcie pamięci możesz zapisywać filmy i zdjęcia, a także instalować aplikacje.

Więcej cennych wskazówek i ciekawostek dotyczących telefonów znajdziesz w poradniku przygotowanym przez Orange: https://www.orange.pl/poradnik/.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here