Najpopularniejsze gumowe przynęty spinningowe – rippery, twistery, jaskółki

0
2884

Każdy doświadczony wędkarz ma swoje ulubione przynęty, po które sięga, jednak początkujący miłośnicy spinningu mogą mieć spore problemy z doborem odpowiedniego zestawu. Największym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne przynęty spinningowe (w tym wahadłówki i obrotówki), twarde woblery oraz miękkie gumy – i to właśnie tym ostatnim poświęcimy niniejszy artykuł. Jakie są najpopularniejsze rodzaje przynęt gumowych? Jakie mają właściwości i czym się od siebie różnią?

Przynęty gumowe – cechy ogólne

Sztuczne, gumowe przynęty wprowadziły absolutną rewolucję do świata wędkarstwa spinningowego. Dzięki nim elitarne hobby stało się bardziej dostępne – uczyniły one łowienie drapieżnych ryb łatwiejszym i przyjemniejszym. Są wykonane z gumy, silikonu albo elastycznego tworzywa sztucznego, dzięki czemu ich cena pozostaje w zasięgu każdego wędkarza.

Przybierają rozmaite kolory, rozmiary i kształty, a przez to, że świetnie odwzorowują ryby, owady i inne wodne żyjątka, są idealną przynętą na wiele gatunków drapieżników. Ich rodzaj można dobrać do określonego typu łowiska, panujących warunków i preferencji poławianych ryb. Dobre gumy spinningowe są miękkie, ale wytrzymałe – nie rozpadają się zbyt łatwo podczas łowienia, a ich naturalna, kołysząca praca skutecznie kusi sandacze, okonie czy szczupaki. Do najpopularniejszych miękkich przynęt spinningowych zaliczamy rippery (w tym kopyta), twistery oraz rzadsze jaskółki.

1 Rippery

Rippery nawiązują swoim kształtem i ruchem do tego, jak wyglądają i poruszają się małe rybki. Oprócz tułowia posiadają charakterystycznie wygiętą płetwę ogonową, która doskonale imituje ruch żywych stworzeń, a zarazem ułatwia wędkarzom swobodne sterowanie ruchem miękkiej, sztucznej przynęty.

Pod nazwą „ripper” sprzedawane są zarówno uzbrojone, jak i nieuzbrojone gumy spinningowe. Te pierwsze posiadają w pakiecie gotowe, dopasowane obciążenie i haczyk lub kotwiczkę; te drugie – znacznie popularniejsze – uzbraja się samodzielnie, najczęściej przy pomocy główek jigowych. Można wówczas dostosować przynętę do indywidualnych potrzeb, dobrać ją do sposobu prowadzenia, łowionej ryby czy danego akwenu, a w razie potrzeby – błyskawicznie podmienić. Dłuższe rippery zbroi się zwykle przy użyciu dwóch kotwiczek oraz zwiniętego w sprężynkę drutu. Trzeba przywiązać szczególną wagę do wielkości główek i kotwic – większe zbrojenie wymaga bowiem większej wprawy w prowadzeniu przynęty.

Najpopularniejszymi ripperami są tzw. kopyta. Można je poznać po charakterystycznym rysunku ogona, który przypomina swoim kształtem właśnie kopyto. Dzięki temu przynęta pracuje jeszcze naturalniej i jeszcze bardziej kusząco. Wiele kopyt zachwyca stopniem dopracowania detali. Wybierając przynęty gumowe, koniecznie zwróć na to uwagę. Na stronie sklepwedkarski.pl/pol_m_Wedkarstwo_Spinningowe_Gumy-spinningowe-320.html odnajdziesz kopyta idealnie imitujące rybki i inne wodne stworzenia – zarówno pod względem wiarygodnego ubarwienia, jak i drobnych, ale istotnych szczegółów (w tym trójwymiarowych oczek czy folii udającej łuski). Rippery przyciągają przede wszystkim szczupaki, sandacze i okonie; przynęty największych rozmiarów mogą nawet zainteresować suma!

2 Twistery

Twistery są równie zgrabne i skuteczne, a od ripperów odróżnia je przede wszystkim kształt. Te przynęty spinningowe składają się z korpusu i zwiniętego, spłaszczonego, ruchomego ogonka. Przy prowadzeniu ów ogonek stale się porusza, zupełnie jak wijący się w wodzie robak, co przykuwa uwagę drapieżników. Przypominają one właśnie robaki, węgorze lub duże pijawki. Najlepsze twistery mają nienaturalnie wygięty koniec, a ich specyficzna budowa i materiał umożliwiają wytwarzanie fal dźwiękowych o dużej częstotliwości. Można je dodatkowo uatrakcyjnić wybranym smakowo-zapachowym środkiem.

Sytuacja ze zbrojeniem wygląda podobnie jak w przypadku ripperów. Zwykle twistery zbroi się hakiem bądź główką jigową, wbijając ją w korpus przynęty wzdłuż jej podłużnej osi. Sposób uzbrojenia należy dostosować do swoich indywidualnych preferencji, specyfiki łowiska, a także do upodobań łowionych ryb. O ile prawdziwe robaki po jakimś czasie przestają się ruszać, a przez to tracą na atrakcyjności z punktu widzenia drapieżników, twistery żwawo podrygują przez cały okres spinningowania. Tego rodzaju przynęty gumowe sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy woda mętnieje lub jej poziom gwałtownie opada. Żeby nie spłoszyć nimi bolenia albo okonia, warto trzymać się prowadzenia z ukosa.

3 Jaskółki

Jaskółki różnią się od ripperów i twisterów tym, że nie mają pracy własnej i wytwarzają raczej słabe fale akustyczne. Posiadają opływowy, pękaty korpus oraz charakterystyczną, cienką, rozdwojoną płetwę ogonową, która może przywoływać skojarzenia ze skrzydłami jaskółki. Doskonale imitują one małe, ranne, uciekające rybki. Można nadawać im pracę szczytówką wędki, kołowrotkiem, a także poprzez uzbrojenie w główkę jigową albo hak offsetowy.

Jaskółki sprawdzają się przy metodzie drop shot oraz klasycznym jigowaniu oraz zdają egzamin zwłaszcza przy okazji zimowych połowów. Na te przynęty gumowe dają się skusić okazałe okonie sandacze i bolenie; przy odpowiednim prowadzeniu połkną ją też szczupaki, pstrągi i inne drapieżniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here