Jest to bez wątpienia jedna z najciekawszych jaskiń na terenie samego Ojcowskiego Parku Narodowego, jak i całej Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Jaskinia Ciemna, ukryta w zboczu Góry Koronnej wznoszącej się nad Doliną Prądnika jest nie tylko ważną atrakcją turystyczną, ale i cennym stanowiskiem archeologicznym.
Człowiek w celach „turystycznych” odwiedzał ją już w XVII wieku. Jednym z ważniejszych zwiedzających był sam król Stanisław August Poniatowski, któremu w podróży towarzyszył biskup Adam Naruszewicz. Zwiedzał Jaskinię Ciemną również Hugo Kołłataj, a po nim Stanisław Staszic. Dziś każdy zainteresowany turysta możne odkrywać jej tajemnice i surowe piękno. W 1924 roku Jaskinia Ciemna uznana została za wyjątkowy zabytek i miejsce cenne ze względów przyrodniczych, w związku z czym objęto ją ochroną.
Nazwa Jaskinia Ciemna najlepiej oddaje jej charakter. Zwiedza się ją w świetle świec, co ma swój niepowtarzalny urok. Oświetlenie w jaskini wprawdzie zainstalowano już na początku XX wieku, jednak w czasie działań wojennych zostało ono zniszczone.
Długość trasy turystycznej to 180 metrów. Można ją pokonać w 45 minut w towarzystwie miejscowego przewodnika. Ciekawa jest komora wstępna, od której rozpoczyna się zwiedzanie. To największa podziemna sala na terenie całej Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. W jaskini można zobaczyć ciekawe przykłady jaskiniowej szaty naciekowej. Są to i stalaktyty, i charakterystyczne filary skalne. Dużą atrakcją jest również niewielka ekspozycja znajdująca się przy wejściu do jaskini, która poświęcona jest człowiekowi neandertalskiemu.

www.oltur.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here