Jak zaaranżować przechodni pokój dzienny?

0
1001

Układy domów i mieszkań są bardzo różne: niektóre wyróżniają się dużymi korytarzami, w innych rolę pewnego rodzaju korytarza przejmuje pokój przechodni. Druga opcja jest trudniejsza do zaaranżowania, ale nawet z przechodnim salonem mieszkanie może być funkcjonalne i wygodne – przeczytaj wskazówki doświadczonego projektantka wnętrz Magda Knappe.

Salon przechodni różni się od zwykłego przedpokoju przede wszystkim funkcją jaką pełni. Liczba drzwi wpływa przede wszystkim na ergonomię i rozmieszczenie mebli: w pomieszczeniu jest mniej możliwości na lokalizację dużych przedmiotów i mebli – na przykład sofy czy umieszczenie telewizora.

Ze względu na dużą liczbę otworów drzwiowych i okiennych odgrywają one ważną rolę w aranżacji salonu przejściowego. Możemy zdecydować się na celowe podkreślenie drzwi np. za pomocą koloru – wybierając ciemne drzwi do jasnych ścian. Możemy również zdecydować się na ich ukrycie. W sprzedaży są drzwi z ukrytą ościeżnicą które, dosłownie zlewają się ze ścianą.

Pierwsza opcja w tym przypadku lepiej nadaje się do dużych salonów, druga – do tych małych. Ukryte drzwi nie będą rozpraszać uwagi, wizualnie dzieląc przestrzeń.

Ponieważ wejścia i wyjścia wpływają na ostateczny układ, a dekoracja okien zależy bezpośrednio od rozmieszczenia mebli, zalecam najpierw sporządzić projekt funkcjonalny pomieszczenia, a dopiero potem zająć się dekoracją okien. Może to oznaczać np. że po umieszczeniu sofy lub biurka pod oknem będziesz musiał zrezygnować z długich zasłon na rzecz rolet rzymskich lub żaluzji.

Aby odpowiednio zaprojektować pokój przejściowy, musisz sprawdzić, gdzie i w jakiej odległości znajdują się drzwi.

Drzwi na jednej ścianie

Sytuacja standardowa: salon ma 2 pary drzwi, z których jedne to wejście do przedpokoju, drugie to drzwi do kuchni lub sąsiedniej sypialni. Zalety takiego układu:

Pozostają 3 wolne ściany, co znacznie rozszerza możliwości umeblowania;

ściana między drzwiami to świetne miejsce na umieszczenie kominka, telewizora lub umieszczenie galerii zdjęć

Jeśli za jednymi drzwiami znajduje się kuchnia, a za drugimi hol wejściowy, zrezygnuj całkowicie ze ścian, pozostawiając wolną przestrzeń. Wyburzanie ścian oszczędza miejsce w pomieszczeniu, tworząc efekt dużej otwartej przestrzeni nawet w niewielkim salonie.

Po więcej porad zapraszamy na bloga projektantki https://projektowaniewnetrz24.eu/blog

Drzwi znajdujące się na sąsiednich ścianach

Możesz uważać się za szczęściarza, jeśli otwory drzwiowe znajdują się blisko siebie, zajmując tylko jeden róg. Wolną przestrzeń pomiędzy drzwiami możesz wykorzystać na postawienie wazonu lub powieszenie obrazu.

Gdy jest więcej miejsca niż na umieszczenie wazonu, postaw tapicerowany fotel z lampą podłogową, zamontuj półkę z książkami – przytulne miejsce do czytania jest gotowe.

Opcja mniej ergonomiczna – otwory wycinane są na środku ścian lub w odległych rogach sąsiednich ścianek działowych. Aby zaaranżować taki układ, stosuje się ukośne zagospodarowanie przestrzenne – w jednym rogu ustawi sofę, w drugim dowolną strefę – do pracy, czytania, sportu. Zawieś telewizor na wsporniku do ściany lub sufitu.

Drzwi znajdujące się na przeciwległych ścianach

Ponownie wielkie znaczenie ma położenie drzwi względem siebie. Gdy drzwi są umieszczone naprzeciwko siebie, pozostałe 2 ściany służą do ustawiania mebli. Umieść dekoracje (obrazy, gobeliny) lub telewizor na ścianie między wejściami.

Ważne! Instalując telewizor między wejściami, należy być przygotowanym na to, że członkowie rodziny mogą poruszać się po mieszkaniu, zakłócając oglądanie.

Przeciwległe otwory pośrodku ścian działają jak naturalna technika zagospodarowania przestrzennego, dzieląc salon przechodni na pół. Pozostaje wybrać, po której stronie ustawić meble tapicerowane ze stolikiem kawowym na spotkania z przyjaciółmi, a po której ustawić miejsce do pracy lub jadalnię.

Może Cię też zainteresować https://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/aranzacja-wnetrz/286651,nowoczesne-i-funkcjonalne-mieszkanie

Opcje zagospodarowania przestrzennego pokoju

Projekt pomieszczenia przejściowego w niektórych przypadkach zakłada podział na strefy funkcjonalne. W salonie zawsze znajduje się miejsce do wypoczynku (kanapa, kącik TV), pozostałe funkcje są dodawane według potrzeb: biurko, jadalnia, pokój zabaw dla dziecka, strefa sportowa dla rodziców.

Rozważając różne opcje ustawienia mebli, należy wziąć pod uwagę najważniejsze kwestie: przedmioty nie powinny przeszkadzać w wygodnym poruszaniu się między pokojami. Aby wyznaczyć ciągi komunikacyjne, wejdź do pokoju i pokonując najkrótszą drogę podejdź do drzwi. W ten sposób ustalisz, która przestrzeń powinna być wolna dla wygodnego poruszania się.

W salonie z otworami na przeciwległych ścianach ciąg komunikacyjny stanie się linią podziału (jeśli będzie przebiegać wzdłuż jej części, a nie na krawędzi). W innych przypadkach przynajmniej zrozumiesz, jaka przestrzeń pokoju pozostaje wolna, będziesz mógł ustawić meble w oparciu o istniejącą wiedzę.

Pokój dzienny nie powinien być zagracony, szczególnie w małych pomieszczeniach: dlatego wybieraj produkty wielofunkcyjne. Na przykład sofę rozkładaną czy rozkładany stół.

Przy aranżacji pomieszczeń przejściowych najważniejsze jest to, aby ostateczny wygląd pokoju był harmonijny, żaden mebel nie przeszkadza w swobodnej komunikacji.

Posiadanie pokoju przejściowego w nie musi spędzać nam snu z powiek! Skorzystaj z przedstawionych wskazówek architekta wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here