cukier

Indeks glikemiczny to ważny czynnik, który wpływa na naszą dietę niezależnie od tego, czy zwracamy na niego uwagę, czy nie. Najzdrowszym źródłem energii są produkty o niskim indeksie glikemicznym. Co to jednak oznacza? Co wpływa na wysokość indeksu glikemicznego? Odpowiadamy!

Indeks glikemiczny – co trzeba wiedzieć?

Indeks glikemiczny (IG) jest miarą przypisywaną pożywieniu na podstawie szybkości, z jaką węglowodany dostają się do organizmu oraz ich zdolności do podnoszenia poziomu cukru we krwi. Ranking polega na przypisaniu każdemu produktowi indeksu w skali od 0 do 100. Klasyfikacja żywności według indeksu glikemicznego (IG) przedstawia się następująco: do produktów o niskim indeksie zaliczamy produkty o indeksie poniżej 55. Średni indeks glikemiczny to przedział 56-69 IG, natomiast wysoki indeks glikemiczny rozpoczyna się od 70 IG. Kiedy spożywamy żywność o wysokim IG, następuje gwałtowny skok poziomu cukru we krwi. Kiedy cukier się podnosi, organizm uwalnia dodatkową insulinę, aby ją obniżyć. Badania pokazują, że częste posiłki o wysokim ładunku glikemicznym są nierozerwalnie związane ze zwiększonym ryzykiem otyłości, chorób układu krążenia i niektórych nowotworów. Zatem indeks glikemiczny może nie tylko pomóc w schudnięciu, ale także obniżyć poziom cukru we krwi i cholesterolu oraz zapobiec występowaniu poważnych chorób. Żywność o wysokim IG jest często bogata w rafinowane węglowodany i cukry, podczas gdy żywność o niskim IG zazwyczaj poza węglowodanami zawiera białko, tłuszcz i błonnik.

Czynniki wpływające na indeks glikemiczny żywności

Przede wszystkim o reakcji organizmu na węglowodany decyduje wiek, ilość aktywności fizycznej oraz szybkość trawienia pokarmu. Jednak oprócz tego wpływ na to ma indeks glikemiczny, który jest z kolei zależny od wielu innych czynników, na przykład dojrzałości produktów, sposób ich przygotowania, ilości cukru i tego, jak są przetworzone. Smażenie i pieczenie produktów ma tendencję do zwiększania IG i może rozkładać oporną skrobię, która jest zdrową częścią wielu produktów. Ten rodzaj skrobi znajduje się na przykład w fasoli, surowych ziemniakach, fasoli i nasionach. Z drugiej strony, gotowanie może pomóc w obniżeniu poziomu IG. Podczas dojrzewania zmniejsza się ilość opornej skrobi, co prowadzi do wzrostu GI. Na przykład w pełni dojrzałe banany mają indeks glikemiczny 51, podczas gdy zielone ledwo przekraczają 30. Wpływ na indeks glikemiczny określonego produktu ma również sposób gotowania. Na przykład im dłużej gotujemy makaron lub ryż, tym bardziej wzrasta IG. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz dieta z dowozem Wrocław jest zdrowa, możemy wybrać catering dietetyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here