Czy warto studiować psychologię?

Studia z zakresu psychologii to dobry wybór dla osób, które interesują się przedmiotami humanistycznymi, jednak nie odstraszają ich nauki ścisłe, przede wszystkim biologia. Na studiach psychologicznych trzeba się wykazać zdolnościami do przyswojenia i usystematyzowania rozległej wiedzy. Psychologia obejmuje zagadnienia związane z osobowością człowieka, jego zachowaniem i interakcjami z innymi, dlatego zainteresowanie drugim człowiekiem, empatia i dobre umiejętności społeczne kandydata na studia psychologiczne dobrze rokują na przyszłość.

Obok prawa i informatyki studia psychologiczne należą do kierunków najczęściej wybieranych. Jako jeden z nielicznych kierunków nie zostały objęte systemem bolońskim i są dostępne jedynie jako jednolite studia magisterskie. Z pewnością wiedza i umiejętności nabyte podczas nauki na tych studiach pozwoli odnaleźć się na rynku pracy w wielu branżach. Przykładowe przedmioty, które składają się na studia psychologiczne na wielu uczelniach, to socjologia, antropologia, filozofia, zagadnienia związane z psychologią rozwojową, społeczną, osobowości, emocji czy motywacji oraz nauki pomocnicze, takie jak: metodologia badań jakościowych i ilościowych, statystyka. Dobrym pomysłem jest podjęcie w trakcie studiów stażu lub wolontariatu, który pozwoli wzbogacić wiedzę teoretyczną o cenna praktykę.

Podczas studiów, w zależności od dziedziny, w której student zamierza rozwijać karierę zawodową, trzeba wybrać jedną ze specjalizacji: społeczną, kliniczną lub sądową.

Student, który ukończy studia psychologiczne, zdobędzie tytuł magistra z psychologii oraz uprawnienia w zakresie diagnostyki psychologicznej, opiniowania, orzecznictwa w zakresie psychologii oraz udzielenia pomocy psychologicznej. Absolwent tego kierunku (obok absolwentów medycyny, pielęgniarstwa, pedagogiki i resocjalizacji) ma prawo podjąć podyplomowe studia z dziedziny psychoterapii, co pozwoli mu efektywniej pomagać osobom z problemami psychologicznymi.

Studia psychologiczne rozwijają umiejętność sprawnego komunikowania się, rozumienia innych, rozwiązywania sporów i mediacji, które są przydatne w wielu poszukiwanych i dobrze opłacanych zawodach. Studia psychologiczne dają szansę na rozwój zawodowy w wielu ciekawych dziedzinach. Dyplom, który dają studia psychologiczne, stanowi przepustkę do pracy w charakterze psychologa w poradniach publicznych i prywatnych, organizacjach pozarządowych, szkołach, policji, ośrodkach pomocy społecznej. Psycholog może również otworzyć własny gabinet, choć przy tym dobrze widziane jest ukończenie studiów podyplomowych z psychoterapii, które trwają cztery lata i wymagają odbycia terapii. Studia psychologiczne dają też świetne przygotowanie do wykonywania zawodów związanych z biznesem. Psycholog sprawdzi się jako specjalista od zasobów ludzkich, z zakresu public relations, a także w marketingu i reklamie. Studia psychologiczne pozwalają też na rozpoczęcie kariery w prowadzeniu szkoleń z rozwoju osobistego, kompetencji miękkich i umiejętności interpersonalnych.

www.blogfinance24.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStudia lotnicze
Następny artykułNowoczesne łazienki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here